Bývalý šéf společnosti Cendant byl odsouzen k deseti letům vězení

03.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

HARTFORD (USA) 3. srpna (ČTK) - Bývalý šéf americké společnosti Cendant Kirk Shelton byl dnes odsouzen k deseti letům vězení. Federální soud ho uznal vinným z účetního podvodu za půl miliardy dolarů, jehož se dopustil koncem 90. let. Shelton rovněž způsobil akcionářům újmu kolem 3,3 miliardy dolarů.

Cendant se zaměřoval na služby v oblasti cestovního ruchu a služeb a Shelton býval místopředsedou správní rady. Do vězení má nastoupit do 2. září, i když se jeho právní zástupce odvolá Prokuratura nicméně žádala vyšší trest, zčásti proto, že Shelton neprojevil za své činy žádnou lítost.

Padesátiletý manažer mohl být odsouzen až ke 14 letům vězení, ale soudce Alvin Thompson byl nakonec shovívavější. "Nezákonné chování podle mého názoru není charakteristické pro váš jinak příkladný život," zdůvodnil své rozhodnutí soudce. Tvrdý trest je ale podle něj na místě.

"Obětí byla integrita našich akciových trhů," pokračoval soudce, když zdůvodňoval své rozhodnutí. Sheltonovi také nařídil uhradit akcionářům všechny způsobené škody, tedy zaplatit celých 3,3 miliardy dolarů. První splátku 15 milionů dolarů má uhradit už 24. srpna.

Částka 3,3 miliardy dolarů, kterou má Shelton uhradit, je ale spíše symbolická. Shelton totiž tolik peněz nemá. "To samozřejmě vždy záleží na schopnosti splácet," poznamenal k nařízení soudu prokurátor státu New Jersey Chris Christie.

Shelton byl začátkem ledna obviněn z 12 trestných činů, mimo jiné ze zpronevěry, podvodu a falšování účetních výkazů určených Komisi pro cenné papíry. Shelton nadhodnotil tržby ve společnosti CUC International, což je předchůdce Cendantu, asi o 500 milionů dolarů. Tímto způsobem chtěl podpořit cenu akcií firmy, ale když vyšel skandál najevo, hodnota firmy v několika okamžicích klesla asi o 14 miliard dolarů.

Účetní skandál v Cendantu vyšel najevo 15. dubna 1998. Reakce akciového trhu byla velmi rychlá a kurz akcií Cendantu se v mžiku zřítil z 41 na zhruba 7,50 USD. Následovala vlna žalob akcionářů, což firmu později donutilo vyplatit náhradu škody v objemu zhruba 2,85 miliardy dolarů.

Případ účetních podvodů a zpronevěry ve společnosti Cendant byl jedním z prvních významných skandálů, které se začaly v USA objevovat. Ve své době byla třímiliardová zpronevěra ze všech účetních skandálů v USA největší. Obrovské případy zpronevěry ale přišly až o několik let později a neznámější případy WorldCom a Enron se objevily až po roce 2000.

Sheltonův právní zástupce Thomas Puccio se proti dnešnímu rozsudku odvolá. Podle něj případ není typickou ukázkou obohacení a Shelton sám prý na podvodu nic nevydělal. Podobně jako většina akcionářů měl prý nakonec finanční ztráty několik milionů dolarů.

Prozatím není známo, kde si bude Shelton trest odpykávat. To bude muset určit federální vězeňská služba.

Cendant má sídlo v New Yorku a stále se věnuje aktivitám v oblasti cestovního ruchu a služeb. Vlastní například půjčovnu aut Avis, on-line cestovní kancelář Orbitz, anebo realitní společnost Century 21. Nyní prochází rozsáhlou restrukturalizací a prodává i část aktivit, které nesouvisejí s hlavní činností firmy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK