Problém je v tom, že obě firmy nabízejí klientům v podstatě totéž. Exchange má podle webových stránek ČNB dvě devizové licence a může provádět nákup a prodej deviz a platební styk do zahraničí. ČSOB má bankovní licenci a může poskytovat mimo jiné i služby, které nabízí nebankovní instituce Exchange.
Nebankovní subjekty s devizovou licencí však musí mít ze zákona účet v bance. Exchange ho má u ČSOB. Podle informací, které získal Ekonom, však Exchange zjistila, že banka její účet sleduje nad obvyklou míru, jak uvádí chystaná žaloba.
ČSOB údajně sledovala jaké typy klientů si společnost vede a objem jejich transakcí. Zajímavým klientům pak banka měla podle Exchange nabídnout nestandardní podmínky, které neodpovídají bankovnímu sazebníku.
Podle ředitele bankovnictví ČSOB Aleše Pospíšila však dumpingová taktika byla vždy spíše taktikou právě nebankovních směnáren. Již od počátku bylo jejich podnikání založeno na parazitování na bankovních klientech, řekl Pospíšil v rozhovoru pro Ekonom.
Ze žalované částky připadá podle firmy Exchange 170 milionů korun na to, aby si firma udržela stávající klientelu snížením marže. Tato částka zahrnuje ušlý zisk a ztrátu budoucích zisků. Dalších 150 milionů chce Exchange jako zadostiučinění za nekalé soutěžní jednání.
Služeb nebankovních finančních institucí využívají především firmy s ročním obratem od 50 milionů do půl miliardy korun. Zájem je velký, roční obrat zhruba 30 nebankovních subjektů s licencí ČNB se pohybuje kolem sta miliard korun. Jediným důvodem k využívání služeb nebankovních institucí je cena nabízených produktů.