Celníci ještě podle Rážka do pátku, případně až do příštího pondělí počkají na soupisy, které podnikatelé poslali poštou. Mnoho subjektů také odevzdalo soupis celnímu úřadu v místě, kde mají provozovnu. Soupis přitom měly odevzdat v místě svého sídla. "Jsou to tisíce případů," řekl Rážek. Úřady si tak musí tyto dokumenty mezi sebou vyměnit; v současnosti je nemohly zařadit do databáze odevzdaných soupisů.
Od příštího týdne pak následující dva měsíce začnou celníci provádět namátkové kontroly, zejména u těch podnikatelů, kteří soupisy neodevzdali. "Abychom si ověřili, zda měli důvod pro to, že neodevzdali. To znamená, že zanikli, nebo přešli na jiný druh zboží," řekl Rážek.
Pokud se zjistí, že došlo k daňovému úniku, mohou celníci podle zákona udělit pokutu od 50.000 do jednoho milionu korun. Zároveň by podnikateli propadlo i dané zboží.
Kolkování lihovin prosadila současná vláda od července s nadějí, že sníží padělání alkoholu. Kolkování alkoholu chce v republice provádět 198 firem a celní správa pro ně zatím vydala přes 32,3 milionu kolků. Inventarizovaný alkohol bez kontrolních pásek budou moci obchody prodávat do konce roku. Od ledna již nebude možné prodávat láhve bez kolku vůbec, a to ani ze starých zásob.
Podle výrobců lihovin je však kolkování zbytečné a zvýší cenu půllitrové láhve asi o korunu. Ministr financí Bohuslav Sobotka naopak tvrdí, že toto opatření pomůže i výrobcům, protože ztíží život jejich nelegálním konkurentům. Spotřebitel zase podle něj bude mít větší jistotu, že nekupuje pochybný alkohol.