Akcionář Unipetrolu podal trestní oznámení kvůli nabídce odkupu

04.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 4. srpna (ČTK) - Jeden z minoritních akcionářů Unipetrolu podal trestní oznámení na znalce firmy NS Group Petra Šímu. Ten měl údajně zpracovat znalecký posudek pro PKN Orlen, která Unipetrol vlastní, na nabídku odkupu akcií minoritních akcionářů. Uvedlo to Sdružení minoritních akcionářů (SMA) na webových stránkách.

Cena jedné akcie Unipetrolu byla posudkem NS Group stanovena na 103 korun. S tím však nesouhlasilo jak Sdružení minoritních akcionářů (SMA), tak Komise pro cenné papíry, která nabídku zamítla. Navržená cena se jí zdála příliš nízká.

Sdružení minoritních akcionářů, které letos v březnu uvedlo, že v holdingu drží desetiprocentní podíl akcií, považuje nabídnutou cenu za pokus o poškození menšinových akcionářů. "Výše původně navržené ceny je mimo jiné hluboko pod váženým šestiměsíčním průměrem, který i bez započítání předpokládaného navýšení privatizační ceny leží na úrovni 120 Kč," uvedlo již dříve sdružení.

"Ocenění vypracované panem Šímou leží hluboko pod úrovní vlastního jmění společnosti Unipetrol a je v ostrém protikladu s tržním oceněním srovnatelných středoevropských firem," podotýká SMA. Tento rozpor vede podle sdružení k důvodnému podezření, že tímto oceněním mohla být naplněna skutková podstata trestného činu podání nepravdivého znaleckého posudku. SMA proto vypracovalo trestní oznámení a jeden z jejích členů ho Městskému státnímu zastupitelství v Praze podal.

Kvůli zamítnutí nabízené ceny Komisí pro cenné papíry ztratil PKN v petrochemické skupině hlasovací práva. Další z minoritních akcionářů, společnost Atlantik finanční trhy, již podala žádost o svolání mimořádné valné hromady Unipetrolu, kde drží více než tři procenta akcií. Valnou hromadu musí představenstvo Unipetrolu svolat do 40 dnů od přijetí žádosti.

Pokud se minoritním akcionářům podaří valnou hromadu uskutečnit dříve, než PKN Orlen znovu získá hlasovací práva, mohou na mimořádné valné hromadě například vyměnit orgány společnosti, schválit mimořádnou dividendu nebo dvěma třetinami přítomných hlasů změnit stanovy společnosti. "Rozhodnout by mohli například o tom, aby o všech strategických činnostech rozhodovala 90procentní většina, čímž by PKN donutili k vyšší odkupní ceně a později možná i k vyvlastnění," uvedl v úterý analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

PKN Orlen koupil v Unipetrolu státní podíl 63 procent za 13,05 miliardy korun. Konečná cena bude známa do poloviny října, záležet bude na majetkovém vývoji holdingu. Do skupiny patří především Benzina, Chemopetrol, Česká rafinérská, Kaučuk, Paramo, Spolana a Unipetrol Rafinérie.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK