"Kurzový vývoj domácí měny byl ve srovnání s první polovinou týdne mnohem klidnější, posilování koruny se zastavilo. Žádné významnější korekce jsme se však nedočkali," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.
Koruna postrádala nové podněty z domova i ze zahraničí, za nedostatku nových podpůrných faktorů trh přešlapoval na místě, doplnil analytik Volksbank Vladimír Pikora. Tuzemskou měnu brzdí v rozletu nízké úrokové sazby a k silnějším hodnotám ji žene pouze zlepšující se zahraniční obchod, dodal.
Kotrmelec, který v posledních dnech předvedl dolar na světových trzích, se podle Pikory projevil i v kurzu koruny. Za posledních 24 dní se koruně podařilo posílit vůči americké měně o korunu a dvacet haléřů.
Vývoj kurzu koruny k dolaru nemá na vývoj ekonomiky takový vliv jako k euru. "Kdyby takto výrazně posílila koruna k euru, tak bychom se kromě jiného dočkali tlaku na pokles cen, nižší úrokové sazby, pomalejší hospodářský růst a vyšší nezaměstnanost," podotkl. Zpevnění kurzu k dolaru naopak zlevňuje dovoz ropy či počítačů.
Analytička Next Finance Markéta Šichtařová se domnívá, že koruna jen sbírá síly na další vlnu posílení. "Tak, jako bylo pro kurz obtížné překonat 'kulatou', a tedy psychologicky významnou hranici 30,00 Kč/EUR, bude také obtížné překonat 29,85 Kč/EUR. Posilování se proto může těsně před touto hranicí načas zadrhnout," poznamenala.