Základní úroková sazba je nyní v České republice na rekordním minimu 1,75 procenta, druhá nejnižší v Evropské unii po Švédsku.
Výrazný růst cen ropy by podle ČNB vedl k mírnému zpomalení zahraniční ekonomické aktivity při vyšší inflaci v cizině a následnému zvýšení úrokových sazeb za hranicemi České republiky. Rovněž by posílil dolar k euru. Vyšší ceny ropy a vyšší zahraniční ceny tlačí rovněž na růst domácích cen a inflace. "Domácí sazby musí reagovat na tlaky směřující k oslabení koruny z důvodu vyšších zahraničních sazeb v prostředí převažujících proinflačních nákladových tlaků," uvedla centrální banka.
Ceny ropy přehodnotila směrem vzhůru i publikace Consensus Forecasts, která shrnuje předpovědi řady zahraničních analytických týmů, a jíž využívá i ČNB. Aktuální předpověď uvažuje o ceně uralské ropy na úrovni 45 USD/barel pro třetí čtvrtletí letošního roku a o jejím mírném poklesu pod 42 USD/barel do konce prvního čtvrtletí 2006. Ve zbývající části roku 2006 ekonomové počítají se stabilitou cen ropy.
Analytici ale často upozorňují, že ceny ropy lze jen těžko předvídat. Jsou totiž náchylné na vnější vlivy. Ve středu například cena americké lehké ropy West Texas Intermediate dosáhla v důsledku obav z nedostatečných zásob v USA dalšího rekordu 62,50 USD za barel a překonala maximum 62,31 dolaru, které zdolala jen několik hodin předtím.
Ve druhém čtvrtletí cena americké ropy vzrostla celkem o sedm procent ve srovnání s prvním čtvrtletím a byla o deset procent vyšší než ve čtvrtém čtvrtletí 2004.
Ceny ropy, které již několik měsíců po sobě lámou historické rekordy, však zatím nemají tak drtivé dopady na světovou ekonomiku jako v době ropného šoku v sedmdesátých letech. Podle nového čísla časopisu The Economist je třeba za tímto vývojem hledat Čínu. Mohutně expandující asijská velmoc sice kvůli svému hladu po ropě zvedá ceny na světových trzích, ale masivním vývozem levného zboží naopak drží na uzdě světovou inflaci.