Senát v hlasování vyjádřil vůli novelou se nezabývat, což má v praxi stejné dopady jako její schválení.
Zatím není zcela jasné, kdy poprvé budou muset lidé zaplatit zvýšené poplatky, tedy 100 korun za televizi a 45 Kč za rozhlas, zdá se ale, že by to mohlo být někdy na podzim. Norma má platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, což by podle člena ústavně- právního výboru Senátu Ladislava Macáka (ČSSD) mohlo být někdy na přelomu září a října. Kdyby ale prezident novelu nepodepsal, musela by se jí znovu zabývat sněmovna, a účinnost by se tedy opět posunula.
Kromě růstu poplatků předloha počítá s tím, že Česká televize postupně omezí reklamu. V roce 2008 by pak měla na veřejnoprávní obrazovce zbýt jen reklama svázaná se sportovními či kulturními akcemi. Právě omezení reklamy bylo jedním z nejspornějších bodů. Odpůrci tohoto kroku tvrdí, že asi miliardu korun uvolněnou útlumem reklamy v ČT převezmou Nova a Prima, což bude podle kritiků deformovat reklamní trh a zdraží to reklamu.
Zastánci zrušení reklamy v ČT míní, že tento krok pomůže rozjet digitální vysílání novým televizím. Právě ony by se prý mohly částečně dostat k reklamě uvolněné z ČT. Oponenti tvrdí, že digitalizace je v ČR zatím v nedohlednu, takže rušit reklamu v ČT bez toho, aby bylo jasné, kdy se začne vysílat digitálně, je krátkozraké.
ČT hodnotí novelu kladně, není podle ní ideální, ale krok dopředu to je. "Je to však zajištění financování České televize, o které jsme bojovali. Je to v podstatě pozitivní," řekl již dříve generální ředitel ČT Jiří Janeček.