Stavební spořitelny jsou v takovém případě povinny vrátit zálohy ministerstvu financí. "V letošním prvním pololetí stoupl počet došlých a zpracovaných exekučních příkazů asi o 30 procent. Počty uskutečněných exekucí, to je výplat dlužné částky z účtu klienta, se ale nezvyšují. Skutečně postižených klientů jsou desítky měsíčně," řekla Právu mluvčí stavební spořitelny Wüstenrot Helena Dušková. Podle ní totiž mnozí dlužníci na poslední chvíli své dluhy uhradí.
Lidé se mohou vyhnout porušení smlouvy o stavebním spoření a ztrátě státní podpory tím, že své závazky uhradí, jakmile se dozví o exekuci. V této fázi však již musí uhradit nejen vlastní dluh, úroky z prodlení, soudní poplatky, náklady na právní zastoupení, ale i náklady exekuce a odměnu exekutora. Ta činí 15 procent z dlužné částky do tří milionů, nejméně tři tisíce korun.
Uspořené peníze jsou prvním cílem exekutora. Je to totiž nejjednodušší cesta, jak získat od dlužníka peníze. Smlouvu o stavebním spoření má navíc dnes většina občanů České republiky - zhruba šest milionů lidí.