Boom půjček na pořízení vlastního bydlení začal v Česku v roce 2001 a na konci roku 2004 dosáhl podíl hypoték na hrubém domácím produktu 7,5 procenta. To je však stále výrazně méně než v západní Evropě, kde průměr činí 45 procent. Během let se postupně snižovaly státní dotace na podporu hypoték, přesto dynamický růst přetrval a v letošním roce počet poskytnutých úvěrů překonává všechny rekordy. S&P to vysvětluje historicky daným nižším podílem vlastníků nemovitostí v Česku, než je zvykem například v Polsku či Maďarsku.
"Kvalita hypotečních úvěrů bude citlivá na negativní ekonomické faktory, například na nezaměstnanost a úrokové sazby," dodala analytička S&P Alise Rossová. Podle ní je v ČR sice úroveň řízení rizik vysoká, ale postavení věřitelů je stále slabé, chybí zákon o bankrotu a současný právní systém může způsobovat problémy bankám, které jsou s hypotečním úvěrováním pevně svázány.
Podle Heleny Horské z Raiffeisenbank je však výhodou Česka, že boom hypoték je z velké části založen na skutečné poptávce po nemovitostech a je jen z malé části spekulativní. "Husákovy děti, ale i o něco starší generace, si pořizují vlastní bydlení za účelem pokrytí svých potřeb. Spekulativní nákupy nemovitostí na hypotéku jsou podle mého názoru jen malým procentem z celkového objemu," řekla ČTK. David Marek ze společnosti Patria Finance se navíc domnívá, že například u nezaměstnanosti lze do budoucnosti očekávat spíše pokles.
Do nepříjemné situace však může některé dlužníky přivést zvýšení úrokových sazeb, jejichž první nárůst zřejmě nastane v polovině roku 2006. "Důležitou informací je skutečnost, že si hypotéky berou především lidé s vyššími příjmy, které sice zvýšení splátek hypoték zabolí, ale relativně méně než domácnosti s průměrnými či podprůměrnými příjmy," dodal Marek.
Na zvýšení sazeb prodělají především klienti s takzvanou roční fixací, kteří vsadili na stabilitu sazeb v následujících letech. Každé zvýšení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu může zvednout jednotlivé splátky i o 1000 korun měsíčně. Ekonomové lidem raději doporučují volit pětiletou fixaci, která sice nabízí vyšší úrok, ale také větší jistotu.
"Je to o tom, jak který člověk chce podstupovat rizika," uvedl Petr Dufek z ČSOB. Větší problémy s nesplácením hypotečních úvěrů však podle něj nehrozí. Řízení rizik bank je v Česku na vysoké úrovni, kvalita hypotečních úvěrů je dobrá a podíl problematických půjček malý. Hypotéka je navíc zajištěný produkt, který se ještě obvykle váže na životní pojištění pro případ nenadálých životních situací.