ČOI: Třetina kontrol v prvním pololetí odhalila porušení zákona

07.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 7. srpna (ČTK) - Česká obchodní inspekce provedla v prvním pololetí 30.870 kontrol a zhruba ve třetině z nich zjistila porušení některého ze zákonů, na jejichž dodržování dohlíží. Podíl zjištěných případů porušení zákona v posledních letech klesal. Loni činil 29,4 procenta, předloni 33,9 procenta a nejvyšší byl v roce 1997, kdy různé prohřešky prokázalo 63 procent kontrol inspekce.

Mluvčí ČOI Miloslava Fléglová uvedla, že inspektoři v prvním pololetí uložili 6421 blokových pokut v celkové výši 5,8 milionu korun. Ve správních řízeních inspekce uložila pokuty téměř za deset milionů korun. Loni ve správních řízeních padly pokuty v hodnotě 22 milionů korun. Na blokové pokuty v loňském roce připadlo 9,2 milionu korun.

"Kontrolních nákupů v prvním pololetí letošního roku bylo 15.251, přičemž předraženo jich bylo 4,8 procenta, zatímco loni jich bylo 4,6 procenta," uvedla Fléglová. V poslední době však výrazně vzrostla průměrná výše předražení. Do roku 2003 se pohybovala mezi 1,5 až čtyřmi procenty a v prvním letošním pololetí se tento ukazatel zvýšil na 11,8 procenta.

Pracovníci ČOI v prvním pololetí zabavili padělané zboží v hodnotě 285 milionů korun. Za celý loňský rok skončily v sítech inspekce padělky za rekordních 943,6 milionu korun.

ČOI v prvním pololetí zodpověděla prostřednictvím elektronické pošty zhruba 2400 dotazů spotřebitelů. "Další tisíce dotazů, podle našeho odhadu desetinásobek, zodpověděli inspektoři ČOI a odborní pracovníci prostřednictvím středisek poradenské a informační služby," podotkla Fléglová.

Stížnosti spotřebitelů se podle mluvčí nejčastěji týkaly způsobu vyřízení reklamací, neposkytnutí informací o podmínkách reklamace, nepoctivost prodeje a porušení informačních povinností. "Nejčastější výrobky, na jejichž poruchovost si lidé stěžují, jsou například mobilní telefony, přídavná zařízení k počítačům, komponenty a náhradní zdroje, náplně do tiskáren a kopírek či nízká jakost obuvi z dovozu," řekla Fléglová.

ČOI je kontrolním orgánem státní správy a podléhá ministerstvu průmyslu a obchodu. Kontroluje právnické a fyzické osoby, jež prodávají či dodávají výrobky a zboží na vnitřní trh. Zároveň monitoruje dodržování zákona v poskytování služeb nebo spotřebitelských úvěrů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK