Vyšetřování Mercedesu údajně inicioval bývalý účetní společnosti DaimlerChrysler z Detroitu, který při civilním procesu uvedl, že tato divize vedla nejméně 12 tajných kont, z nichž financovala úplatky v zahraničí. DaimlerChrysler případ nechtěl komentoval, píší HN.
Deník připomíná, že v Německu byl ještě v roce 1997 přijat zákon, podle něhož si tamní společnosti mohly úplatky "v zájmu svých obchodů" dokonce strhávat z daní. Teprve zákon Evropské unie tyto praktiky zakázal. Podle tisku vyšetřování Mercedesu svědčí o tom, že dochází k posunu etických standardů v automobilové průmyslu.
Podle HN německý regulátor finančních trhů zároveň zjišťuje, zda se sedm vrcholových manažerů, včetně šéfa Mercedesu Eckharda Cordese, při nedávném prodeji akcií koncernu nedopustilo zneužívání informací v obchodních styku. Zjišťuje, zda manažeři Mercedesu mohli vědět nebo věděli v předstihu před veřejností o předčasném odchodu nejvyššího šéfa koncernu Jürgena Schremppa. A nevyužili toho při levném nákupu akcií s předkupním právem a jejich dražším prodejem po jejich náhlém vzestupu.
Investoři Schremppa kritizovali za slabé výsledky a nekvalitní vedení firmy. Schremppovo rozhodnutí vytvořit z německé společnosti Daimler-Benz automobilku s celosvětovým dosahem vedlo ke spojení s americkým konkurentem Chrysler a k investici do problémové japonské firmy Mitsubishi Motors. Obě transakce zasáhly zisky a odvrátily pozornost vedení od klíčové divize Mercedes.
Provozní zisk automobilky DaimlerChrysler se ve druhém čtvrtletí propadl o 20 procent na 1,67 miliardy eur. Díky překvapivému zisku luxusní divize Mercedes však překonal očekávání. Mercedes hospodařil s provozním ziskem 12 milionů eur, ačkoli analytici počítali se ztrátou 105 milionů eur.