Tržní ceny se budou uplatňovat v případě, kdy domy bude od obce kupovat podnikatelský subjekt, což jsou i družstva složená z nájemníků. Pokud se byty budou prodávat jednotlivcům, nejsou obce ničím omezeny.
Podle českého práva je každé družstvo chápáno jako podnikatelský subjekt a sleva z ceny domy by v takovém případě byla považována unií za nepovolenou veřejnou podporu, která narušuje tržní prostředí.
Ministerstvo pro místní rozvoj podle náměstka ministra Ivana Přikryla již všechny obce informovalo, že musí změnit svá privatizační pravidla a přejít na tržní ceny. "Slevy při prodeji celých domů nejsou možné, výjimkou je jen malá úleva do 100.000 eur, což jsou zhruba tři miliony korun, na jeden objekt," řekl Přikryl.
Prodej za tržní ceny ale neznamená, že by ceny pro nájemníky musely vzrůst. Z pravidel EU totiž podle Přikryla vyplývá, že obce musejí privatizovat domy za ceny obvyklé na trhu. Do nich však lze promítnout stáří a opotřebovanost domů, ale i skutečnost, že byt je obsazen nájemníkem a byl by o něj na trhu malý zájem.
Některé obce mohou ale situaci využít a zvýšit ceny ve svůj prospěch s vysvětlením, že jim to přikazuje Evropská unie. Řada obcí chce ale naopak současné ceny zachovat. Například Praha 7 chce po budovách zprivatizovat domy, které jsou již schváleny k prodeji. "Zbytek bytů pak budeme prodávat už jednotlivě," řekl radní Prahy 7 Jiří Piskáček.