Ten již v pondělí napsal, že PKN uzavřel před privatizací Unipetrolu velmi nevýhodnou dohodu se skupinou Agrofert. Vedení PKN k tomu v pondělí uvedlo, že se pokouší s Agrofertem vyjednat lepší podmínky, Agrofert se však proti informacím deníku ohradil. Investici Orlenu do Unipetrolu vyšetřuje krakovská prokuratura.
Dohodu s Babišem uzavřelo v dubnu 2004 ještě předchozí vedení Orlenu v čele se Zbigniewem Wróblem. Dohoda počítala s tím, že Orlen po vítězství v soutěži prodá pět výnosných chemických společností Babišově firmě Agrofert. Mělo by jít o firmy Chemopetrol, Kaučuk, Paramo, Agrobohemia a Aliachem. Dohodnutá cena akcií těchto společností byla podle deníku podhodnocená o asi 200 milionů eur, tedy zhruba o 800 milionů zlotých (téměř šest miliard korun). Za nesplnění dohody bude Orlen muset zaplatit 75 milionů eur pokuty.
Podle dohody s Agrofertem má Orlen ještě více než tři měsíce na prodej akcií chemických společností Unipetrolu. Z informací deníku vyplývá, že vedení Orlenu je rozhodnuto zřeknout se dohody s Babišem a zaplatit pokutu. "Znamená to mnohem menší ztrátu než naplnění dohody," cituje list nejmenovaný zdroj z koncernu.
Mluvčí PKN Orlen Dawid Piekarz jen všeobecně hovořil o strategii vedení. Jak vysvětloval, jednání s Agrofertem se právě vedou. "Vedení chce minimalizovat ztráty a co nejlépe zajistit zájmy firmy," řekl.
Dohoda s podnikatelem, těšícím se značnému vlivu v české vládě, měla podle listu zajistit vítězství PKN Orlen v soutěži o koupi akcií českého petrochemického holdingu Unipetrol. O tom, kdo si akcie koupí, rozhodovala česká vláda.
Z dokumentů, mj. dopisů poradců koncernu, jednoznačně vyplývá, že Orlen nepochyboval, že dohoda s Babišem byla uzavřena kvůli vítězství v soutěži. "Jestli tomu tak bylo, lze mluvit o zaplacené protekci. Prodej akcií za tak nízkou cenu vypadá jako zamaskovaný úplatek," cituje list bývalého pracovníka Orlenu.
Mezitím krakovská prokuratura, která vyšetřuje investici Orlenu do akcií Unipetrolu, avizovala, že požádá českou stranu o právní pomoc. Nevylučuje, že - pokud to bude nezbytné - vyslechnuti budou také ministři české vlády, kteří rozhodovali o privatizaci Unipetrolu. PKN koupil státní podíl 63 procent v Unipetrolu za 13,05 miliardy korun letos.
Předseda parlamentního výboru Kazimierz Marcinkiewicz soudí, že pokud dohodu s Agrofertem nelze znovu vyjednat, pak je třeba ji vypovědět. "Pro firmu by bylo výhodnější zrušit dohody s Agrofertem a vyplatit předpokládané smluvní pokuty," tvrdí poslanec. Dodává, že věc by kromě prokuratury měl objasnit také Nejvyšší kontrolní úřad.
Předseda dozorčí rady Orlenu Jack Bartkiewicz listu sdělil, že rada se záležitostí s Agrofertem již jistý čas zabývá, a to od chvíle, kdy jí vedení Orlenu poskytlo informace. "Spolu s vedením přihlížíme k různým možnostem řešení. Je třeba posoudit všechna pro a proti. Určitě se vynasnažíme zvolit východisko nejlepší pro firmu a její akcionáře. Vedení seznámilo dozorčí radu se strategií postupu, počítající s minimalizací negativních důsledků uplatnění dohod, jakož i s ochranou zájmů koncernu a jeho akcionářů. Prvky této strategie jsou nyní předmětem jednání s Agrofertem," uzavřel Bartkiewicz.