MfD: Praha, Bratislava i Varšava za poslední rok hodně podražily

10.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 10. srpna (ČTK) - Život v Praze, Bratislavě, Varšavě i Budapešti rok po vstupu země do Evropské unie výrazně podražil. Ze 130 sledovaných měst se Praha posunula o 20 míst na 55. místo žebříčku, jemuž vévodí nejdražší Tokio. Navzdory velkému růstu cen zůstávají státy střední a východní Evropy nejlevnější v regionu. Píše to deník Mladá fronta Dnes s odvoláním na výsledky nového průzkumu společnosti Economist Inteligence Unit.

Průzkum měří to, jak je kde draho na základě košíku nejrůznějšího zboží a služeb. Sledují se ceny jídla, aut, bydlení a dopravy i například ceny zábavy. Autoři studie však upozorňují, že sledované náklady odpovídají spíše životnímu stylu cizinců, kteří přijdou do země, než místních obyvatel.

Největší cenové rozdíly mezi nováčky a původními členskými zeměmi EU zůstávají u služeb, jako je vzdělávání, zdravotnictví, či doprava. Naopak oděvy, obuv a elektronika už o tolik levněji nevyjdou a v některých případech jsou v nových členských zemích dokonce dražší. Rychle se evropské úrovni přibližují také ceny elektřiny a plynu.

Stejně jako loni je letos nejdražším městem Tokio. Následuje norské Oslo, které se dopředu dostalo hlavně díky silnějšímu euru a slabšímu dolaru. Proto také v žebříčku zlevnila většina amerických a kanadských měst. Nejlevnějším městem světa je stále íránský Teherán, dodává MfD.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK