Zjištěné údaje jsou potvrzením nejen obliby produktu, ale i zvyšující se míry odpovědnosti občanů za své zdroje ve stáří, uvedl k výsledkům prezident asociace Jiří Rusnok. "Zájem o penzijní připojištění je výrazně ovlivněn popularizací tématu důchodové reformy," doplnil výkonný ředitel PF České pojišťovny Tomáš Matoušek.
Fondy při hospodaření v prvním pololetí těžily především z pozitivního vývoje českých akcií, které v tomto roce opět výrazně posilují.
Během druhého čtvrtletí se zvýšil počet účastníků s příspěvkem zaměstnavatele o více než 30.000. Příspěvek zaměstnavatele na připojištění tak na konci června získávalo téměř 730.000 lidí.
Výrazně narůstá také objem peněz evidovaných ve prospěch účastníků penzijního připojištění. K 30. červnu bylo na jejich účtech 103 miliard Kč, tedy o 9,6 miliardy korun více než na konci loňského roku. Na kontech připojištěných přitom přibývalo za poslední kvartál přes 1,9 miliardy Kč měsíčně.
Investiční strategie penzijních fondů si i v uplynulém kvartále zachovaly konzervativní přístup. Nejvíce peněz účastníků bylo umístěno v dluhopisech (přes tři čtvrtiny), 8,8 procenta je na termínovaných vkladech a účtech.
Sektor penzijního připojištění je podle analýzy ratingové agentury CRA Rating Agency průhledný, účast v penzijních fondech je prý pro klienty poměrně bezpečná. Odborníci i ministerstvo financí však připomínají, že stále trvají dva největší problémy penzijního připojištění - stárnoucí klientela a velmi nízký příspěvek.
Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu pokračuje koncentrace, nyní zbylo 11 z původních 44 fondů. Příspěvky na penzijní připojištění zaměstnanců jsou nyní daňově uznatelným nákladem podniku až do tří procent hrubé mzdy. Ministerstvo financí chce tuto hranici od příštího roku zvýšit na pět procent.