Nejvíce investic přilákal Středočeský kraj, nejméně Karlovarský

11.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 11. srpna (ČTK) - V České republice jsou velké regionální rozdíly v přílivu přímých investic. Nejúspěšnějším regionem z pohledu výše investic byl na konci prvního letošního pololetí Středočeský kraj, ve kterém od roku 1994 skončilo 26 procent ze všech oznámených investičních projektů v hodnotě 13 miliard dolarů (více než 300 miliard Kč). Naopak na konci pomyslného žebříčku je Karlovarský kraj, který se na celkovém objemu ohlášených investic podílel procentem.

Mluvčí agentury CzechInvest Jana Víšková řekla, že v nejúspěšnějším kraji investoři oznámili do letošního 30. června projekty v hodnotě 3,1 miliardy dolarů, které vytvoří 20.115 pracovních míst. Dobře si v očích investorů vede také Ústecký kraj, kam by měly zamířit investice za 2,1 miliardy USD (13.454 pracovních míst). Na třetím místě skončil z pohledu výše investic Olomoucký kraj (1,2 miliardy USD, 8025 pracovních míst) a další pozice patřila Moravskoslezskému kraji (676 milionů dolarů, 9325 pracovních míst).

Nejméně oblíbený je z pohledu investorů Karlovarský kraj, kde od roku 1994 skončily investice v hodnotě 191 milionů dolarů (831 pracovních míst). O něco lépe dopadl Jihočeský kraj s investičními projekty za 265 milionů dolarů (2631 pracovních míst). Třetí pozice patřila na konci prvního pololetí Zlínskému kraji (481 milionů dolarů, 3052 pracovních míst).

Rozložení investic výrazně ovlivňuje systém investičních pobídek. "Naší prioritou je směrovat nově příchozí investice do regionů, které jsou nejvíce postiženy nezaměstnaností, tedy do Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Vedle nabídky vhodných prostor je přitom velmi důležitý systém investičních pobídek, který investory motivuje, aby šli právě do těchto oblastí," řekl generální ředitel CzechInvestu Radomil Novák.

Důležitou roli v otázce umístění investic však hraje i geografická poloha a dobrá dopravní dostupnost regionu. Například Zlínský kraj se mimo hlavní zorné pole investorů dostal kvůli velké vzdálenosti od západních hranic a nevyhovující dopravní infrastruktuře. "Kritérium dostupnosti přitom bývá u investic strategického významu rozhodující," upozornil Petr Vykopal z agentury CzechInvest.

Do konce prvního pololetí letošního roku Česká republika oznámila 516 investičních projektů v celkové hodnotě 13 miliard dolarů. Vytvořit by měly 109.155 pracovních míst. Zhruba 27 procent investorů pochází z Německa, 20 procent z Japonska a 11 procent z Česka. Přibližně 45 procent oznámených investic připadá na automobilový průmysl, 16 procent na elektronický a elektrotechnický průmysl a 11 procent na chemický, biotechnologický, plastikářský a gumárenský sektor.

Loni agentura CzechInvest zprostředkovala 145 přímých investic za více než 50 miliard korun, což byl proti předchozímu roku nárůst o více než 100 procent. Díky těmto investicím vznikne v nejbližších letech nejméně 20.000 nových pracovních míst, z dvou třetin pro kvalifikované pracovníky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK