Deník připomíná, že členská země unie dostává každý rok přidělenou částku, kterou musí nejpozději do dvou let utratit (pravidlo N+2). Loni unie pro Česko vyhradila ze strukturálních programů více než 10,6 miliardy korun. Konec roku 2006 je pro tyto peníze nejzazším termínem, kdy lze odeslat žádost o platbu do Bruselu, píše list.
Ministerstvo pro místní rozvoj již vypracovalo seznam kroků, které mají čerpání peněz za loňský rok urychlit. "Řekli jsme si, že do 1. února 2006 musí být vyčerpáno 75 procent a do 30. září téhož roku 95 procent všech peněz vyčleněných pro rok 2004," řekla listu náměstkyně ministra Věra Jourová.
"Nedojde-li k rychlé nápravě, můžeme o část peněz přijít," varuje poslanec Evropského parlamentu a bývalý hejtman Olomouckého kraje Jan Březina (KDU-ČSL). Problém je podle něj v nedostatečné přípravě a v nedostatku odborníků, kteří mají programy na starost.
Podle listu jsou na tom nejhůře opatření, jejichž cílem je začleňování problémových skupin obyvatelstva, aktivní politika zaměstnanosti, kvalitnější vzdělávání, ale i nižší spotřeba energií. Malý zájem je i o podporu zavádění alternativních paliv nebo vytváření specializovaných podnikatelských zón pro transfer technologií. A právě u těchto programů je podle listu největší riziko, že se peníze nestihnou vyčerpat včas.
Naopak největší zájem je o peníze na rozvoj infrastruktury, regeneraci měst či výstavbu a modernizaci silnic a letišť.