Podle průzkumu se 21 procent respondentů domnívá, že se hospodářská situace Slovenska za posledních 12 měsíců vcelku zlepšila. Naopak 33 procent dotázaných si myslí, že situace zůstala stejná.
Meziroční úbytek pesimistů o devět procentních bodů je patrný i v otázce hodnocení hospodářské situace na příští rok. Čtvrtina osob je toho názoru, že se hospodářská situace vcelku zlepší. Více než třetina (36 procent) soudí, že hospodářská situace se do roka nezmění. Třetina lidí předpokládá zhoršení současného stavu.
Finanční situace domácností se v porovnání se stavem před rokem podle výpovědí pětiny respondentů vcelku zlepšila. Více než třetina osob odpověděla, že zůstala stejná, a 42 procent lidí zaznamenalo celkové zhoršení finančních poměrů v domácnosti. V meziročním porovnání se podíl kritických odpovědí snížil o deset procentních bodů.
Průzkum ukázal, že 41 procent domácností vystačí s finančními prostředky pouze od výplaty k výplatě a 22 procent domácností podle průzkumu žije na dluh anebo vybírá úspory.
Výzkum se uskutečnil ve dnech od 1. do 8. srpna a na otázky odpovědělo 1400 respondentů.
Průzkum byl zaměřen na očekávání a úmysly spotřebitelů. Zjišťování je součástí programu ekonomických a spotřebitelských výzkumů, které se uskutečňují v členských státech Evropské unie a kandidátských zemích na vstup do EU. Prostřednictvím stejných otázek kladených v tom samém čase se získávají údaje o náladách výrobců, obchodníků a spotřebitelů, které slouží pro předpověď budoucího ekonomického vývoje.