Forbes ve svém žebříčku sleduje celkem 56 zemí. Podle ekonomů nelichotivá přední místa zaujímají především země Evropské unie. "Z hlediska daní je na tom mizerně nejen ČR, ale celá západní Evropa," řekl ekonom Patria Finance David Marek.
V první desítce obsadily unijní státy celkem osm míst. Z nových zemí Evropské unie je nejvýše na sedmém místě Polsko, Maďarsko je šestnácté. Nejlepší daňové podmínky na světě nabízejí asijské země, USA nebo Irsko. Úplně nejnižší index vykazuje Hongkong, Kypr či Singapur.
Údaje časopisu Forbes svědčí o tom, že většina zemí v posledních letech své daně spíše snižuje. Platí to i v případě ČR, ale podle tuzemských ekonomů i podnikatelů jsou odvody stále příliš vysoké. "Velká daňová zátěž představuje konkurenční nevýhodu českých podniků," uvedl prezident hospodářské komory Jaromír Drábek.
Česká vláda v minulých letech prosadila snížení daní firem z 31 na 24 procent a od příštího roku poklesnou i daně lidem s příjmy přibližně do 30.000 korun měsíčně. Podle Drábka tím však stát zvyšuje nespravedlnost v placení daní a demotivuje úspěšné Čechy, kteří si dokážou vydělat více. Připomíná také, že stát si od lidí bere více peněz, než je na první pohled patrné. Firmy totiž za své zaměstnance odvádějí rekordně vysoké sociální a zdravotní pojištění.
Vládnoucí sociální demokracie argumentuje tím, že by výrazně nižší daně znamenaly podstatné škrty ve výdajích. Podle ekonomů to však není nutné, protože nižším daním by se lidé tolik nevyhýbali a snížila by se šedá ekonomika.
Index je tvořený prostým součtem sazeb daní z příjmu osob i firem, DPH, zdravotního pojištění a sociálního pojištění odváděného zaměstnanci i zaměstnavateli. Podle Marka tak není žebříček zcela přesný, protože nebere v úvahu daňovou základnu, odčitatelné položky nebo jiné daně. Například Německo tak podle Forbesu vykazuje nižší daně než reformní Slovensko, přestože realita je opačná.