Zakázku na dostavbu D47 získala v roce 2002 bez výběrového řízení firma H&C. Následující vláda premiéra Vladimíra Špidly smlouvu vypověděla, protože se jí zdála nevýhodná. Kopii zprávy o výsledcích jednání mezi státem a H&C odmítlo ministerstvo dopravy zveřejnit právě s odvoláním na obchodní tajemství.
Tím však porušilo zákon o svobodném přístupu k informacím. Podle soudu nejde kvůli ochraně obchodního tajemství zatajit informace o ceně, která bude hrazena z veřejných rozpočtů. Nejvyšší správní soud také rozhodl, že ministerstvo dopravy musí zveřejnit nejen samotnou cenu, ale i další informace o obsahu zprávy.
Zpráva byla navíc označena za součást obchodního tajemství až poté, co na úřad přišla žádost o její zveřejnění. To také bylo podle soudu protizákonné. "Určitá skutečnost musí být za obchodní tajemství výslovně označena již předtím, než o tuto informaci někdo požádá," uvedl soud.
Ministerstvo dopravy nemá zatím verdikt k dispozici a neví, jak bude postupovat. "Zatím k tomu nemůžeme nic bližšího říci," sdělila HN mluvčí ministerstva Marcela Švejnohová.
Deník uvádí, že rozhodnutí soudu může mít zásadní význam pro jiné spory o poskytování informací státními, městskými nebo obecními úřady. Obchodní tajemství bývá často argumentem, proč některé informace nemohou být veřejné.