Svaz: Zemědělská výroba letos klesne na nejnižší úroveň za 15 let

15.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 15. srpna (ČTK) - Hrubá zemědělská produkce ve stálých cenách bude letos nejnižší za 15 let, řekl na tiskové konferenci předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Svaz výrobu odhaduje na 67 miliard korun, což je proti loňsku snížení o deset miliard korun. Na poklesu zemědělství se podílí hlavně propad živočišné výroby, který se promítá do soběstačnosti Česka v některých potravinách.

Podle údajů ČSÚ se za letošní první pololetí výroba hovězího snížila více než o pětinu na 39.900 tuny, u vepřového byl propad o 16,2 procenta na 168.000 tun. Česko již není soběstačné ve vepřovém a nebude ani v hovězím, uvedl Jirovský. Podle soupisu k 1. dubnu klesly o tři procenta i stavy drůbeže. Mléka je přebytek, ale jen vlivem nízké domácí spotřeby, dodal.

Snižování živočišné produkce vyplývá podle něj hlavně z toho, že zemědělci upouštějí od komodit, které nejsou ekonomicky zajímavé. To pak může posilovat problémy v rostlinné výrobě, protože klesne spotřeba obilí na krmiva a nebude pro něj odbyt.

Sklizeň obilí jako hlavní rostlinné komodity proti loňskému rekordnímu výsledku klesne, přesto ale zřejmě zůstane nadprůměrná. Rolníkům nyní dělá vrásky na čele deštivé počasí, které práce brzdí. Projeví se to ve vyšších sklizňových ztrátách a úroda bude zřejmě nižší než statistiky odhadovaných 7,3 milionu tun, uvedl Jirovský s tím, že problémy budou hlavně s kvalitou.

Zemědělcům se také nelíbí nízké ceny, které jim za obilí nabízejí obchodníci, například zhruba 2300 až 2500 korun za tunu potravinářské pšenice. Podle Jirovského v Česku nefunguje trh, protože dříve ceny v tuzemsku s určitým odstupem kopírovaly světové ceny, nyní se ale od tohoto vývoje odtrhly.

Přestože úroda obilí by měla být asi o milion tun nižší, z loňska zbyly větší zásoby, a je proto třeba věnovat pozornost výstavbě skladů, míní Zemědělský svaz. Budovat a rekonstruovat by je měli především sami zemědělci, kteří disponují kapacitou pěti milionů tun často ale nevyhovující úrovně. Dalších zhruba 4,8 milionu tun drží podniky ZZN, mlýny, sladovny a další zpracovatelé.

Pokud jde o kapacity pro intervenční nákup, svaz je pro variantu, aby se postavily z peněz Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu a prodaly na desetileté splátky rolníkům.

Jedním z přetrvávajících problémů zemědělství jsou podle Jirovského výkupní ceny, které zaostávají za zdražováním vstupů. Předseda svazu považuje za hlavní problém to, že zemědělci jsou slabí na trhu a musí se více sdružovat do odbytových organizací. Hrubá zemědělská produkce v běžných cenách podle odhadu klesne na 109 z loňských 121,5 miliardy korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK