ODS chce, aby vláda zveřejnila okolnosti privatizace Unipetrolu

15.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 15. srpna (ČTK) - Občanští demokraté chtějí, aby kabinet premiéra Jiřího Paroubka zveřejnil všechny informace týkající se privatizace společnosti Unipetrol polské firmě PKN Orlen. ODS vládu také vyzvala, aby se nebránila spolupráci s polskými vyšetřovacímu orgány. Polský koncern PKN Orlen podal trestní oznámení kvůli údajně nevýhodným smlouvám s Agrofertem. Smlouvy šetří krakovská prokuratura kvůli podezření, že poškozují polský holding.

"ODS očekává, že Komise pro cenné papíry nedopustí poškození menšinových akcionářů v této privatizaci a stanoví reálnou a férovou cenu akcií pro menšinové akcionáře v rámci povinného výkupu," prohlásil místopředseda ODS Petr Nečas. Reakci ministerstva průmyslu a obchodu se ČTK nepodařilo získat.

Sdružení minoritních akcionářů tvrdí, že nová nabídka společnosti PKN Orlen za akcie Unipetrolu je stále nízká. PKN nabídlo 135 korun za akcii, podle sdružení by nabídka měla dosáhnout 211 korun. V případě, že Komise pro cenné papíry nabídku PKN schválí, sdružení nedoporučuje, aby ji minoritní akcionáři využili.

Na pražské burze se nyní prodává akcie Unipetrolu za zhruba 164 korun. Na začátku srpna byla cena přibližně o deset korun nižší. Komise má na posouzení nové nabídky PKN ode dneška osm pracovních dnů. Lhůtu přitom může prodloužit až o dalších pět pracovních dnů. Původní nabídku polské společnosti neschválila, protože nabídnuté ceny za akcie Unipetrolu, Spolany a Parama považovala na příliš nízké.

PKN Orlen koupil letos v květnu Unipetrol za 13 miliard korun. Podle dohod uzavřených loni a předloni má odprodat kontrolní podíly ve firmách Chemopetrol, Kaučuk, Paramo, Agrobohemie a Aliachem za více než tři miliardy korun Agrofertu.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban minulý týden řekl, že privatizace Unipetrolu proběhla řádně. "Dohody mezi PKN Orlen a Agrofertem s privatizací nesouvisí a poukazováním na ně nelze privatizaci zpochybňovat," prohlásil. Rozhodujícím kritériem soutěže byla podle něj cena, takže nebyl a ani nemohl být kdokoli zvýhodňován. Odmítl rovněž podezření z korupce při privatizaci, která se objevila v polském tisku, a požádal ministerstvo zahraničních věcí, aby tuto záležitost řešilo diplomatickou cestou. Oficiální stanovisko k celé kauze poskytne ministerstvo zahraničí pravděpodobně v úterý.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK