Celkem do konce června přijali operátoři ČP od zemědělců 1588 telefonátů o pojistných událostech, loni ve stejném období jich bylo 1276. Nejméně škod pojišťovna letos evidovala v únoru (245), nejvíce pak v dubnu (415). V ostatních měsících se počty pohybovaly kolem 250 až 300 škod, dodal Bálek.
Pojišťovna Generali k dnešnímu dni registruje škody na zemědělských plodinách v důsledku nepříznivého počasí za celkem 25 milionů Kč. "Největší škody jsme zaznamenali ve dnech 29. až 31. července v době sklizně ozimých řepek v regionu Havlíčkova Brodu a Tábora," uvedla mluvčí Generali Renata Werliková.
Nejvíce případů ČP se týkalo zvířat (1074). Šlo především o jejich úhyn, nutnou porážku nebo utracení, a nejednou bylo hlášení spojeno s tzv. nemocí šílených krav BSE. Netradiční pojistnou událostí byla smrt 900 prasnic, jež uhořely při požáru vepřína na Znojemsku. Hasiči sice pomocí tří cisteren do hodiny plameny uhasili, ale přesto byla celková škoda předběžně vyčíslena na více než devět milionů korun.
Poškozené nebo zničené plodiny oznámili zemědělci pojišťovně během prvních šesti měsíců roku v 514 případech. Zatímco v lednu a v únoru se s pojišťovnou v podstatě neměli důvod kontaktovat, v březnu už je s ní svedly dohromady především škody způsobené vyzimováním a jarním mrazem a v dubnu a v květnu se přidružily postupně i živly - záplavy, vichřice a krupobití.
Nejčastěji se na ČP obraceli zemědělci z jižní Moravy (459 případů), dále pak z východních Čech (326) a jižních Čech (294). Až do konce června byli nejméně postiženi zemědělci ze severních Čech (96) a západních Čech (87). Pouze jednu zemědělskou pojistnou událost během této doby zaznamenala ČP na území hlavního města Prahy.