Návrh vlády počítá s tím, že lidé s platem do 20.000 korun měsíčně ušetří přes 4000 korun za rok. Při platu kolem 30.000 Kč by měla roční úspora činit téměř 3000 korun. U vyšších mezd roční úspora činí několik set korun.
Firmy navíc budou moci lidem nově hradit cestování do práce, a náklady si pak odečíst z daní. Stejnou pomoc by stát mohl poskytnout na přechodné ubytování přespolních pracovníků. Návrh prosadil vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Podle něj tvoří náklady na dopravu do zaměstnání v průměru deset procent rodinného rozpočtu a u chudších rodin je tento podíl ještě vyšší.
Nejnižší sazba daně z příjmu se má snížit ze současných 15 na 12 procent a zároveň se zvýší roční příjem, který bude touto sazbou zdaňován. Zatímco dosud stát takto zdaňoval příjmy do 109.200 Kč ročně, nově by to mělo být do 121.200 Kč ročně. Druhá nejnižší sazba klesne z 20 na 19 procent a bude platit pro příjmy od 121.200 do 218.400 Kč.
Všechny odečitatelné položky ze základu daně se zároveň nahradí slevou na dani. Univerzální odečet 38.040 Kč by měla vystřídat sleva 7200 Kč z daně samotné. Obdobně budou zavedeny slevy pro studenty, na vyživovanou manželku nebo manžela nebo na částečný či plný invalidní důchod.
Drobní živnostníci se mohou těšit na výdajové paušály ve výši 50 procent. Vláda tak vyhověla Sobotkově návrhu. Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn navrhoval až 70 procent a u zemědělských prvovýrobců dokonce 80 procent. Zatímco při normálním placení daní si podnikatelé musejí schovávat všechny doklady a složitě si vypočítávat daně, nově by pro výpočet daně stačily celkové příjmy a výdaje. Podnikatelé si odečtou určité procento výdajů a ze zbylé části si vypočtou daň.