Sněmovna hlasy opozičních ODS a KSČM tuto vládní předlohu vrátila k dopracování, což má v praxi obdobné dopady jako zamítnutí. Předseda klubu ČSSD Michal Kraus v rozhovoru netajil zklamání z toho, že kabinet kvůli neúčasti některých vládních poslanců toto hlasování těsně prohrál. Kraus naznačil, že úprava nájemného po roce 2012 by se mohla vrátit do hry například jako pozměňovací návrh k zákonu o nájemném, který dnes na rozdíl od občanského zákoníku uspěl.
Na tom, zda a jak rychle deregulovat nájmy, se politici léta nejsou schopni shodnout. Levicoví poslanci se obávají toho, že při výraznější deregulaci by řada lidí hlavně v Praze nemohla dál svůj byt platit. Někteří pravicoví zákonodárci zase upozorňují na to, že regulované nájmy tlačí ty tržní do takové výše, že třeba mladé rodiny bez vlastního bytu si žádný pronajmout nemohou.
Zdeňka Horníková z ODS dnes prohlásila, že v bytech s regulovaným nájmem bydlí převážně lidé ze střední vrstvy, kteří nemají "žádné právo, aby byli dotováni námi všemi" a vlastníky činžovních domů, v nichž žijí.
V České republice se regulované nájemné vztahuje na zhruba tři čtvrtě milionu bytů. Soukromí majitelé vlastní asi 300.000 bytů, ostatní patří obcím.
Zákon o nájemném čeká ve sněmovně zřejmě komplikovaná debata s nejistým závěrem. V názoru na úpravu nájmů není totiž jednotná ani vládní koalice. "Čeká nás velká práce - najít kompromis," řekl dnes ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.