Jádrová inflace bez započítání cen energie a potravin stoupla po mírném červnovém poklesu o 0,4 procenta, oznámilo ministerstvo práce USA. Ekonomové podle agentury Reuters čekali u celého indexu růst o 0,5 procenta a u jádrových cen zvýšení pouze o 0,1 procenta.
V meziročním srovnání vzrostla inflace výrobních cen v červenci již na 4,6 procenta. Meziroční inflace jádrových cen činila 2,8 procenta.
Růst vedly energetické produkty, které celkově zdražily o 4,4 procenta, z toho benzin o 10,9 a topný olej o 5,1 procenta. Byl to důsledek růstu cen ropy na nové rekordy vysoko nad 60 dolarů za barel. Ten se podle úterní zprávy také hlavní měrou zasloužil o červencový růst spotřebitelských cen.
Vzestup jádrové inflace mělo na svědomí zvýšení výrobních cen osobních automobilů o 1,5 procenta. Bez nich by zbytek indexu vykázal růst jen o 0,2 procenta.
Ceny spotřebního zboží klesly o 0,3 procenta. Naproti tomu výrazně zdražily meziprodukty, jejichž ceny stouply o procento. Ceny surovin pak kvůli ropě vyskočily souhrnně o 6,7 procenta.
Růst výrobních cen automobilů se v indexu spotřebitelských cen neprojevil, protože automobilky přišly v červenci s nabídkami nových slev. Díky nim naopak maloobchodní ceny vozů klesly o procento, tedy nejhlubším poklesem za 30 let.
Úterní údaje o spotřebitelských cenách žádné obavy z inflace nevyvolaly. Úhrnný index sice vzrostl o 0,5 procenta, jádrové ceny však stouply jen o 0,1 procenta.
Dnešní zpráva však již zneklidnění přinesla. Ceny amerických dluhopisů po ní kvůli obavám z důraznějšího zvyšování úrokových sazeb výrazně klesly a pokles signalizoval i akciový trh. Naopak dolar v předzvěsti dalšího růstu úroků mírně zpevnil.
"Není to dobré číslo a mohlo by na trhu vyvolat šok. Pokud si lidé mysleli, že úterní údaje byly určitým varováním, dnešní čísla vypadají mnohem hrozivěji," řekl ekonom J.P. Morgan Asset Management Anthony Chan. Dodal však, že na maloobchodní úrovni se zatím tento růst nijak podstatněji neprojevil.
Americká centrální banka (Fed) již déle než rok postupně zvyšuje úrokové sazby, aby předešla nárůstu inflace. Základní úroková sazba se tak z jednoho procenta dostala na 3,5 procenta.
"Fed již dříve vyjadřoval obavy ze zvýšených cenových tlaků. Tyto údaje naznačují, že jejich opatrnost je oprávněná," řekl ekonom firmy 4Cast David Sloan. Analytici nyní čekají, že Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb hluboko do příštího roku.