Německý ministr vystoupil proti omezením EU na čínský textil

17.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

BERLÍN 17. srpna (ČTK) - Nová omezení Evropské unie na textilní dovozy z Číny vyvolávají stále větší znepokojení maloobchodních prodejců a dalších firem a do věci začínají intervenovat politikové. Dnes nové dovozní kvóty v dopise Evropské komisi kritizoval německý ministr hospodářství Wolfgang Clement. Podle něho tato opatření škodí německému průmyslu a obchodu.

"Omezení na dovozy textilního zboží a oblečení z Číny platná od 12. července 2005 hrozí způsobit významnou škodu zpracovatelskému průmyslu a obchodu v Německu," napsal Clement v dopise obchodnímu komisaři EU Peteru Mandelsonovi. Ministr poslal tentýž dopis i místopředsedovi komise Günteru Verheugenovi.

Čína se v červnu s EU dohodla, že dobrovolně omezí tempo růstu dovozu deseti textilních a oděvních produktů do členských států do roku 2008 na osm až 12,5 procenta ročně. Odvrátila tak uvalení dovozních kvót. Export levného textilu a oděvů z Číny prudce stoupl po lednovém zrušení systému kvót průmyslových zemí na dovozy textilu z rozvojového světa.

Nově stanovené kvóty však byly již po několika týdnech u řady položek vyčerpány. Někteří obchodníci se tak před podzimní a zimní sezonou obávají o dodávky, které již dohodli a zaplatili, avšak ještě nedostali.

Clement jako nejlepší řešení nynější situace navrhl umožnit firmám naplnit všechny dohodnuté kontrakty, i kdyby se tím překročily nové kvóty. Ty již nestačí v případě svetrů a kalhot a blízko ročního limitu je již i dovoz u dalších tří kategorií oblečení.

EU se tento měsíc dohodla na zvýšení limitu pro čínské svetry, aby uvolnila dodávky již zaplaceného zboží. Ani nové limity však na naplnění uzavřených kontraktů nestačí, uvedla agentura Reuters.

Na uvalení nových limitů naléhali především výrobci textilu v jihoevropských zemích jako Francie a Itálie. Ohroženi čínským dovozem se cítí být i české textilky. Nyní však proti omezením protestují pod tlakem obchodníků zejména země severu Evropy, vedle Německa především Švédsko.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK