Růst nájmů má přinést majitelům domů za šest let 36 mld. Kč

17.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 17. srpna (ČTK) - Přibližně o 36 miliard korun by se za šest let zvýšil výběr nájemného v případě, že by byl přijat současný návrh zákona o nájemném. Z toho zhruba 21,6 miliardy korun by získaly obce a 14,4 miliardy korun by obdržely soukromé subjekty. Sdělila to mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Radka Burketová. Návrh zákona o nájemném, který MMR vypracovalo, ve sněmovně prošel prvním čtením.

První zvýšení měsíčních nájmů u nájemních bytů by mělo přinést 119,4 milionu korun.

Tyto částky vyberou majitelé domů v případě, že využijí maximálního přírůstku měsíčního nájemného. Propočet vychází z předpokladu, že zůstanou zachovány současné poměry počtu nájemních bytů ve vlastnictví obcí a soukromých subjektů.

Obce vlastní zhruba 400.000 nájemních bytů, soukromým majitelům patří kolem 360.000 bytů. Postupné zvyšování nájmů od října 2006 v průměru o 9,3 procenta ročně po dobu šesti let se projeví u každého pátého obydleného bytu.

Podle majitelů domů je vládní předloha v rozporu s nálezy Ústavního soudu, který již dříve uvedl, že cenová regulace nesmí majitelům domů bránit v získání prostředků na běžné opravy nemovitosti a v dosahování přiměřeného zisku. Podle ministerstva pro místní rozvoj ale návrh zákona ústavní nálezy respektuje. Sdružení nájemníků považuje vládní předlohu za přijatelnou v případě, že ji budou doprovázet sociální dávky.

Nový příspěvek na nájemné a tzv. doplatek na bydlení bude obsahovat zákon o pomoci v hmotné nouzi. Návrh tohoto zákona vypracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj. Norma by měla platit od poloviny roku 2006.

Čisté nájemné za bydlení v nájemních bytech činí v letos v průměru 8,1 procenta čistých rodinných příjmů. Ostatní výdaje na bydlení, jako například na vytápění či energii, představují 12,4 procenta, uvedla Burketová. Ostatní výdaje na bydlení tak jsou o více než polovinu vyšší než samotné nájemné. V rodinách zaměstnanců s dětmi dosahuje čisté nájemné v průměru 6,8 procenta čistých rodinných příjmů, u důchodců to je 10,7 procenta.

Zhruba 26 procentům nájemních bytů z celkových 760.000 bytů se příští rok v říjnu podle propočtů MMR zvedne nájemné nejvíce o korunu za metr čtvereční. Třetině nájemních bytů se nájemné zvýší o jednu až dvě koruny za metr čtvereční. Zvýšení nájmu o dvě až tři koruny za metr čtvereční se týká zhruba 16 procent nájemních bytů. U přibližně 19 procent bytů se nájem zvedne o tři až čtyři koruny za metr čtvereční. U šesti procent bytů se počítá s nárůstem kolem pěti až 6,7 Kč za metr čtvereční.

Novela občanského zákoníku, kterou však sněmovna odmítla, počítala s tím, že od roku 2012 by se nájmy měly určovat dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem. Nejvýše ale měly činže vzrůst o 25 procent. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek dnes novinářům řekl, že úprava nájemného po roce 2012 se zřejmě vrátí do hry jako pozměňovací návrh k zákonu o nájemném.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK