"Vyvlastnění je chápáno jako krajní zásah do vlastnictví a návrh zákona pro ně stanoví zvlášť přísné podmínky," prohlásil ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Zákon proto podle něj přináší garance ve prospěch vyvlastňovaného.
Proti předloze se ale postavili poslanci ODS. Pavel Hrnčíř (ODS) poznamenal, že vyvlastnění soukromého majetku je výrazným a dramatickým zásahem do soukromého práva. Pro ODS je podle Hrnčíře vyvlastnění krajní variantou řešení nějakého veřejného zájmu. "Tohoto postupu by se skutečně mělo používat jako šafránu," řekl.
Jeho stranická kolegyně Eva Dundáčková podotkla, že sice ústavní pořádek umožňuje vyvlastňování, ale to jen ve výjimečné situaci. Nelze podle ní připustit, aby o vyvlastnění rozhodoval správní úřad.
Zákon podle Martínka umožňuje stanovovat novým způsobem náhradu za vyvlastnění tak, aby byla spravedlivá. "Podle návrhu zákona náhrada za odnětí vlastnického práva bude korespondovat s cenou obvyklou, tedy cenou, které by bylo dosaženo při prodeji stejného, popřípadě obdobného majetku v obvyklém obchodním styku v tuzemsku ke dni ocenění," vysvětlil ministr.
Sněmovna již jednou letos o vyvlastňování hlasovala. Podobný návrh předložili levicoví poslanci. V polovině května jej ale neschválila sněmovna. Předlohu dříve vetoval Senát, podle kterého některé části zákona byly v rozporu s ústavním pořádkem.