"Vyjádřili jsme své rozhořčení nad tím, jakým způsobem Evropská unie postupuje při stanovování těchto nadměrných zásob," řekl slovenský ministr zemědělství Zsolt Simon. Odmítl, že by Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Polsko a Česko před loňským začleněním do unie hromadilo zásoby zemědělských produktů.
"Zdá se nám nepřiměřené, aby Evropská komise stanovila, že všech deset nových členských zemí má dát (na pokutu) 383,3 milionu eur," zdůraznil Simon. Na Slovensko připadá 30,39 milionu eur a na Česko 46,9 milionu eur, dodal.
Státy Visegrádské čtyřky a Slovinsko chtějí proto do 10. září požádat Evropskou komisi, aby prokázala způsob údajného vytváření nadměrných zásob potravin v nových členských zemích a metodu výpočtu tohoto množství. Rovněž požadují vysvětlení samotného postupu komise.
V přístupové smlouvě se nové členské země zavázaly zabránit vytváření nadměrně vysokých zásob, které by mohly po vstupu do EU posloužit ke spekulacím. Státy byly povinné tyto zásoby buď zničit, nebo zaplatit pokutu.