Syndikát více než deseti západních bank, včetně Deutsche Bank, Citigroup, KBC a ING, půjčil v roce 2003 firmě Jukos jednu miliardu USD. V té době byla společnost největším ruským vývozcem ropy. Ruské daňové úřady však začaly po společnosti vymáhat nedoplatky na dani ve výši 27,5 miliardy USD. Jukos byl tak donucen prodat hlavní těžební divizi Juganskněftěgaz státní ropné firmě Rosněfť. Prodej ohrozil schopnost firmy splatit úvěr, protože tržní kapitalizace Jukosu se snížila na jednu miliardu z původních 40 miliard USD.
Banky se proto rozhodly, že budou společně postupovat ve snaze získat dlužnou částku zpět. Podle právníka Jukos již část svého závazku splatil. Z dluhu zbývá zaplatit ještě 480 milionů USD. V červnu podpořil požadavek věřitelů i britský nejvyšší soud.
Firma Jukos Oil se rozhodla převést veškeré své jmění mimo Rusko pod kontrolu Jukos Finance BV. V dubnu pak veškerý majetek převzala nizozemská nadace Stichting Administratiekantoor YUKOS Finance. "Ruský stát se nemůže ke jmění dostat, ale nemohou tak ani věřitelé," dodal právník.
Amsterdamský soud by měl o dluhu rozhodnout během šesti týdnů. Z firmy Menatep, hlavního akcionáře Jukosu, nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávě vyjádřil.
Minulý týden ruský list Vedomosti oznámil, že firma Rosněfť souhlasila, že zaplatí západním bankám veškeré úroky z půjčky Jukosu, kterou získal v roce 2003, napsala agentura Reuters.