Podle komentátorky Hospodářských novin jistěže vypadá krásněji, vykreslí-li například premiér, jak se spolu s ministrem průmyslu zasloužil o to, že nárůst ceny plynu a elektřiny nebude tak velký, jak se čekalo. "Šéf energetického regulačního úřadu může tisíckrát skřípat zuby, že se žádná jednání s politiky nevedla, že jeho úřad je nezávislý a že výši cen elektřiny a plynu neurčují konzultace se Strakovou akademií. Paroubkova logika je jasná - každý bodík na celtě k volebnímu úspěchu je dobrý. Třeba někdo přeslechne protest skutečných regulátorů a zapamatuje si jen: Paroubek zařídil nižší ceny," píše.
Podle ní se ale ve zvolené strategii skrývá jedno nebezpečí. Při tempu premiérových mediálních výstupů se zvyšuje i počet případů, kdy se ukáže, že jde o přestřelení, polopravdy či omyly a nedostatek informací.
Také zástupce šéfredaktora týdeníku Euro Pavel Páral, jehož komentář otiskují Lidové noviny, konstatuje, že Paroubek chtěl z oznámení o cenách energií těžit politické body před nadcházejícími volbami. Nezávislost regulátora však byla chováním vlády vážně zpochybněna a předseda ERÚ se nyní marně pokouší obnovit dojem nezávislosti na vládnoucí politické straně.
Mladá fronta Dnes podporuje vznik černé listiny leteckých společností, o které začala hovořit Evropská komise po sérii srpnových leteckých neštěstí. Na seznamu by se objevily firmy, jejichž letadla z bezpečnostních důvodů nemohla vzlétnout, nebo musela nouzově přistát.
Podle komentátora by vznik černé listiny nebyl na škodu. "Konkurence nutí letecké společnosti, aby všechny potíže, zpoždění, výměny, nouzová přistání buď tajily, nebo vydávaly za banální chyby. Pokud někdo přinutí letecké dopravce vyložit karty na stůl, všem katastrofám se určitě nepodaří zabránit. Rozhodně se však zvýší svoboda cestujících a jejich možnost rozhodovat o svém osudu," píše.
Lidové noviny se v souvislosti s růstem zájmu zahraničních návštěvníků o Českou republiku zamýšlejí nad skutečnými výsledky cestovního ruchu. Jako příklad uvádějí Český Krumlov, kde podnikatelé údajně podvádějí radnici a ve snaze ušetřit z poplatku z lůžka zatajují skutečné množství svých hostů.
V dalším svém komentáři deník konstatuje, že ministr financí Bohuslav Sobotka v neděli předvedl televizním divákům názornou lekci o fungování zaopatřovatelského státu, když hovořil o kompenzacích nákladů na bydlení. Systém dotací na činži podle komentátora připomíná perpetuum mobile, jehož smysl je jasný. "Je třeba lidi dostat do trvalé závislosti na státu, pokud možno každého člověka. Zvolte jinou vládu a budete mít po dotacích, tak prostoduše zní toto poselství. Pak bude mít sociální demokracie naději, že se udrží u vesla trvale a pod její vlajkou i armáda úředníků, kteří budou v počtech stále rostoucích držet tento stroj v chodu," píšou Lidové noviny.