Ekonomika se bez starších pracovníků brzy neobejde, píše Právo

22.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 22. srpna (ČTK) - Česká ekonomika se kvůli demografickému vývoji brzy neobejde bez starších pracovníků. Píše to pondělní Právo, podle kterého by proto mnohé firmy, které starší lidi pokládají za bezperspektivní, měly změnit personální politiku. "Tvrdilo se, že deset let před penzí se lidi nevyplatí rekvalifikovat a vzdělávat. Tato teorie ale teď rychle padá," cituje Právo profesora Michiganské univerzity Jana Švejnara.

Ekonomové se podle deníku shodují, že není daleko doba, kdy firmy budou starší pracovníky přesvědčovat, aby do penze neodcházeli. Hlavní důvod je demografický. Ze zhruba 3,9 milionu českých zaměstnanců jich 1,6 milionu překročilo věk 45 let. Společnost stárne, a pokud se udrží současná věková hranice odchodu do důchodu, nastane obrovský hlad po kvalifikovaných zaměstnancích. Migrace pracovníků ze zahraničí to prý nevyřeší.

"Skončit musí především schizofrenní situace, že na jedné straně se hovoří o potřebě prodlužovat odchod do penze, a současně se vytváří ve společnosti stále atmosféra, že pro čtyřicátníky už není v pracovním procesu místo," cituje předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha.

Nedávný průzkum Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí však ukázal, že více než pětina Čechů a Češek je přesvědčena, že šéfové by se starších zaměstnanců rádi zbavili. Dvě pětiny dotázaných tvrdí, že starší zabírají místa mladším. Pětatřicet procent respondentů vyčítá starším, že nechtějí při první možné příležitosti z práce odejít, a dvě třetiny dotázaných soudí, že starším pracovníkům chybějí znalosti a neumějí pracovat s moderní technikou. Patnáct procent respondentů si myslí, že nemá cenu zvyšovat kvalifikaci u lidí po padesátce, připomíná Právo.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK