Celkový prodej elektřiny včetně již uzavřených smluv na virtuální elektrárnu meziročně vzrostl o 4,1 procenta. Na základě objednaného množství a struktury poptávaných produktů zlevnil ČEZ konečné ceny některých produktů o 0,1 až 2,1 procenta proti původně publikovaným, dodal Kříž.
Aukce elektřiny se letos poprvé zúčastnili čtyři další obchodníci působící na českém trhu. Celkem tam elektřinu poptávalo devět subjektů mimo skupinu ČEZ.
Velkoobchodní cena elektřiny tvoří asi třetinu výsledné ceny pro domácnosti. Dalšími položkami jsou například poplatky za přenos a distribuci, systémové služby, podpora obnovitelných zdrojů a DPH. Do položek regulovaných Energetickým regulačním úřadem se pro příští rok poprvé významně promítnou i náklady na tzv. unbundling, tedy oddělení dodávky a distribuce elektřiny, které požadují směrnice Evropské unie. Regulované služby ocení Energetický regulační úřad na přelomu října a listopadu.
Aukce elektřiny energetické společnosti ČEZ je určena pro držitele obchodní licence, tedy asi pro 150 registrovaných obchodníků s elektřinou v České republice. Jsou mezi nimi distributoři, zahraniční a domácí obchodníci, velcí odběratelé a další výrobci elektrické energie.