Obchodníci v EU žádají uvolnění nahromaděného čínského textilu

23.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

BRUSEL 23. srpna (ČTK) - Zástupci evropského maloobchodu vyzvali Evropskou unii k rychlému zásahu, kterým by se uvolnily miliony kusů čínského textilního zboží zadržovaného v přístavech a celních skladech kvůli unijním dovozním kvótám. Maloobchodníci se ozvali den předtím, než se bude textilní krizi snažit v Pekingu řešit tým evropských obchodních vyjednavačů.

"Potřebujeme řešení, které umožní maloobchodníkům a dovozcům dovézt co nejrychleji zboží, které nyní čeká na hranicích," řekl agentuře Reuters Ralph Kamphöner, poradce maloobchodní skupiny Eurocommerce, která se dnes schází k mimořádnému jednání v Bruselu. "Je to naléhavá záležitost. Je velmi důležité, abychom dnes odpoledne přišli s jednotným návrhem," dodal Kamphöner.

EU musela v lednu uvolnit bariéry na dovoz textilu z rozvojových zemí, po prudkém přílivu zboží z Číny si však evropští textilní výrobci vynutili obnovení ochranných bariér. Podle červnové dohody se Čína zavázala k omezení růstu vývozu u deseti položek zboží na osm až 12,5 procenta.

Nově stanovené kvóty však jsou již u více než poloviny z deseti položek vyčerpány a překročeny. Obchodníkům nyní hrozí, že před podzimní a zimní sezonou nedostanou smluvně dohodnuté a již zaplacené dodávky. Ve skladištích na hranicích čekají miliony svetrů, kalhot, halenek a triček.

Obchodní komisař EU Peter Mandelson je nyní ve dvojím ohni - na zachování bariér trvají Francie, Itálie a Španělsko, které chtějí chránit své výrobce. Své textilní firmy, které se mezitím v přípravě na odstranění bariér transformovaly z producentů na designéry a distributory a potřebují dovážet, naopak hájí Nizozemsko, Německo a celá Skandinávie. Podle skandinávských resortních ministrů hrozí těmto firmám značné ztráty pracovních míst, jestliže EU bariéry neuvolní.

Mandelson by se nyní chtěl s Čínou dohodnout na možnosti zvýšení dovozu, pravděpodobně s využitím kvót na příští rok. Na vnitřní spor v EU zřejmě dojde ve čtvrtek, kdy se odehraje schůzka obchodních expertů všech 25 členských zemí. Česká republika, kde je v textilním průmyslu zaměstnáno asi 70.000 lidí, stojí v této rozepři zatím na straně jihoevropských zemí, žádajících zvýšenou ochranu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK