"Požádali jsme PKN Orlen o doplnění informací," dodala mluvčí KCP k nabídce odkupu akcií Parama a Spolany.
Lhůta pro rozhodnutí o nabídce odkupu akcií minoritních podílníků společnosti Unipetrol končí rovněž tuto středu. I v tomto případě může komise lhůtu prodloužit o dalších pět pracovních dní.
Polská firma nabídla za akcii Unipetrolu menšinovým vlastníkům 135 Kč, za akcii Spolany 155 Kč a Parama 978 Kč. S tímto návrhem přišel koncern v polovině srpna poté, co jeho původní návrh v červenci KCP zamítla. PKN tehdy nabídl 103 Kč za akcii Unipetrolu, 701 Kč za akcii Parama a 100 Kč za akcii Spolany. Ceny se komisi zdály příliš nízké.
Ani nová cena za akcii Parama ale neodpovídá představě dvou menšinových akcionářů, nizozemského fondu Het Tsjechie en Slowakije Fonds a lucemburské společnosti Midden Europese Belegging Smaatschappij. Ti již začátkem srpna vyzvali PKN k odkupu cenných papírů Parama za cenu 1488 Kč za akcii.
Také nabídka za akcii Unipetrolu připadá Sdružení minoritních akcionářů Unipetrolu stále nízká. Podle sdružení by výše měla dosáhnout 211 korun. V případě, že komise nabídku PKN schválí, sdružení nedoporučuje, aby jí minoritní akcionáři využili.
PKN nyní nemůže v Unipetrolu vykonávat hlasovací práva, protože novou nabídku na odkup akcií minoritních akcionářů nepředložila do 25. července. Novou nabídku oznámila až 12. srpna. Hlasovací práva znovu nabude dnem, kdy zveřejní Komisí pro cenné papíry schválenou nabídku převzetí akcií.
Jeden z minoritních akcionářů Unipetrolu, společnost Atlantik finanční trhy, již svolal na 6. září mimořádnou valnou hromadu. Pokud do té doby PKN nebude disponovat hlasovacími právy, mohou drobní akcionáři na valné hromadě například vyměnit orgány společnosti, schválit mimořádnou dividendu nebo dvěma třetinami přítomných hlasů změnit stanovy společnosti.
Polský koncern koupil v Unipetrolu státní podíl 63 procent za 13,05 miliardy korun. Cena však ještě není konečná, může se změnit podle majetkového vývoje holdingu. Definitivní částka by měla být známa do poloviny října. Součástí skupiny jsou především Benzina, Chemopetrol, Česká rafinérská, Kaučuk, Paramo, Spolana a Unipetrol Rafinérie.