V Unipetrolu se má 6. září na popud minoritního akcionáře, společnosti Atlantik finanční trhy, konat mimořádná valná hromada. Pokud do té doby PKN nebude disponovat hlasovacími právy, mohou drobní akcionáři například vyměnit orgány společnosti, schválit mimořádnou dividendu nebo dvěma třetinami přítomných hlasů změnit stanovy společnosti.
Žádostí o nabytí hlasovacích práv chce PKN hájit svá práva v Unipetrolu, ve kterém drží 63 procent akcií. "Zatímco na jedné straně těsně spolupracujeme s KCP na přípravě přiměřené nabídky minoritním akcionářům, na druhé straně čelíme ohrožení vyplývajícímu z nepřátelského pokusu provést ve společnosti neospravedlnitelné změny," uvedl v tiskové zprávě místopředseda PKN Orlen Cezary Smorszczewski.
PKN je přesvědčen, že pokračující ztráta hlasovacích práv staví Unipetrol do zranitelné pozice vůči třetím stranám. Vznikla by prý nejistota nejen ve skupině Unipetrol, ale i mezi drobnými akcionáři, zaměstnanci a na kapitálovém trhu jako takovém.
Polský koncern nyní čeká na vyjádření KCP k nabídce odkupu akcií minoritních akcionářů. Za akcii Unipetrolu firma nabídla 135 Kč, za akcii Spolany 155 Kč a Parama 978 Kč. S tímto návrhem přišel koncern v polovině srpna poté, co jeho původní návrh v červenci KCP zamítla. PKN tehdy nabídl 103 Kč za akcii Unipetrolu, 701 Kč za akcii Parama a 100 Kč za akcii Spolany. Ceny se komisi zdály příliš nízké.
Sdružení minoritních akcionářů Unipetrolu připadá i nová nabídka PKN nízká. Podle sdružení by cena za akcii Unipetrolu měla dosáhnout 211 korun. V případě, že komise nabídku PKN schválí, sdružení nedoporučuje, aby ji minoritní akcionáři využili. Podle analytika HVB Bank Dana Karpíška se polská firma snaží splnit zákonnou povinnost nabídky odkupu. Akcionáře se nesnaží přeplatit, nebo je výrazně motivovat, aby akcie prodali.
Polský koncern koupil v Unipetrolu státní podíl za 13,05 miliardy korun. Cena však ještě není konečná, může se změnit podle majetkového vývoje holdingu. Definitivní částka by měla být známa do poloviny října. Součástí skupiny jsou především Benzina, Chemopetrol, Česká rafinérská, Kaučuk, Paramo, Spolana a Unipetrol Rafinérie.