Výkup se týká přibližně 3000 minoritních akcionářů. Podle znaleckého posudku, který byl zpracován podle metodiky Komise pro cenné papíry, bude Zentiva akcii vykupovat za 8555,12 koruny.
Akcie a.s. Zentiva se na rozdíl od cenných papírů mateřské firmy na pražské burze neobchodují. Drobní akcionáři drží kolem 11.000 listinných akcií, které dohromady představují asi 0,8 procenta základního kapitálu společnosti. Vlastnictví k těmto akciím přechází na majoritního akcionáře uplynutím 30denní lhůty po zveřejnění v obchodním rejstříku.
Holding Zentiva vyrábí více než 250 léčivých přípravků a je největším producentem léků v zemi. V pololetí mu vzrostl čistý zisk meziročně o 31,2 procenta na 988 milionů korun. Tržby stouply o 5,6 procenta na 5,48 miliardy Kč. Z toho v České republice dosáhly tržby 2,764 miliardy, což je meziročně o 2,8 procenta více. Vedle tuzemska působí skupina především na Slovensku, v Polsku, Rusku, pobaltských zemích a Rumunsku.
Vyvlastňování drobných akcionářů umožnila od července novela obchodního zákoníku prosazená poslancem ODS Vladimírem Doležalem. Mohou tak činit vlastníci alespoň 90 procent cenných papírů a navrženou výkupní cenu akcií nemusí schvalovat Komise pro cenné papíry.
Firmy možnosti vyvlastnění masivně využívají, protože správa drobných akcionářů je pro ně údajně nákladná. Někteří minoritní vlastníci je prý navíc mohou vydírat. O vyvlastnění tak rozhodlo, nebo bude rozhodovat již zhruba 160 společností. Drobní akcionáři se proti možnosti vyvlastňování bouří a chystají stížnost k Ústavnímu soudu.