Čína a EU začaly jednání o řešení textilní krize

25.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PEKING 25. srpna (ČTK) - Vyjednavači Evropské unie začali dnes v Pekingu s čínskými činiteli jednat o revizi dva měsíce staré dohody o dovozních kvótách na čínský textil. Kvůli těmto limitům se na hranicích EU nahromadily miliony čínských svetrů, kalhot, halenek a podprsenek, které se tak před klíčovou nákupní sezonou nemohou dostat do evropských obchodních sítí a ke spotřebitelům.

Jednání začala dnes odpoledne a jeho účastníci se dohodli na další schůzce v pátek ráno, sdělili zástupci EU v Bruselu. "Atmosféra jednání s našimi čínskými protějšky je konstruktivní a přátelská. Obě strany mají zájem na co nejrychlejším řešení tohoto problému," řekla v Bruselu mluvčí Evropské komise Amelia Torresová. Čínská strana podle agentury Reuters jednání nekomentovala.

EU v přístavech a celních skladech zadržuje čínské dodávky, jejichž hodnota podle některých odhadů dosahuje 800 milionů eur. Tyto dodávky byly vesměs nasmlouvány dávno před červnovou dohodou a většinou jsou již zaplaceny. Jejich zadržení vážně ohrožuje zejména menší prodejce, kteří nejsou schopni rychle změnit dodavatele.

Kvóty si vynutila lobby evropských textilních výrobců, podporovaných vládami jihoevropských zemí. Lobby obchodníků však nyní požaduje uvolnění těchto bariér a jejich postoj hájí země severní Evropy. Česká republika, která má stále ještě významný textilní průmysl, podporuje zachování kvót beze změny.

Obchodní komisař EU Peter Mandelson, který je nyní v dvojím ohni, ve středu prohlásil, že je nutné pragmatické řešení. Na jedné straně řekl, že červnová dohoda zůstane v platnosti, na druhé přiznal, že v dohodě jsou "vážné vady".

EU musela v lednu po desetileté přípravě uvolnit bariéry na dovoz textilu z rozvojových zemí, což vyvolalo prudký příliv čínských dovozů. Brusel si proto na Pekingu vynutil dohodu, podle níž Čína dobrovolně omezí do roku 2007 roční růst vývozu u deseti položek zboží na osm až 12,5 procenta. U většiny z deseti stanovených kategorií však již čínské textilní dovozy tyto kvóty překročily.

Komunistická Čína se podle diplomatů v tomto sporu stává zastáncem volného obchodu, který prospívá spotřebitelům, třebaže znamená problémy pro některé výrobce. "V dnešním světě je velmi ošidné vzpírat se trendu volného obchodu. Protekcionistické kroky mohou někdy vypadat krátkodobě jako politicky správné, zabrání však ozdravení nekonkurenceschopných firem a poškodí zájmy spotřebitelů a jiných firem," uvedl dnes státní čínský list China Daily.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK