EU: Zákaz venkovního chovu drůbeže kvůli chřipce není nutný

25.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

LONDĽN/BRUSEL 25. srpna (ČTK) - Zakazovat venkovní výběh drůbeže v Evropě není nutné, protože riziko rozšíření ptačí chřipky z Ruska je pouze malé. Shodli se na tom dnes veterinární experti Evropské unie.

"Experti došli k závěru, že by nebylo přiměřené současnému riziku nemoci zavést všeobecný zákaz venkovního chovu drůbeže," řekla novinářům v Londýně ředitel britské veterinární správy Debby Reynoldsová. "Riziko rozšíření viru do Evropské unie migrujícími ptáky je vzdálené nebo nízké," dodala.

Evropská komise, která setkání expertů předsedala, požádala členské země, aby posílily monitorování ptačích hejn. "Komise požádala členské státy, aby zvýšily dohled a vyčlenily k tomu potřebné finance," uvedla komise. O konkrétních částkách její sdělení nemluvilo.

Ptačí chřipka se již dostala na Ural a ruské úřady tento týden varovaly před jejím možným zavlečením do Evropy a na Blízký východ s ptáky, migrujícími na zimu do teplejších oblastí. Unie již na počátku srpna zakázala dovoz drůbeže z Ruska a Kazachstánu.

Na hrozbu zavlečení ptačí chřipky zatím reagovalo v EU jen Nizozemsko a Německo. Nizozemsko svým farmářům nařídilo, aby drůbež drželi v uzavřených prostorách. Stejný krok zatím jen připravilo Německo pro případ, že by se virus rozšířil do Evropy.

EU bude nyní dělat testy u migrující divoké drůbeže a povzbudí farmáře ke zvýšení biologické ochrany. Prověří rovněž dosavadní plány postupu při vypuknutí epidemie. Komise rovněž vyzvala k přísné kontrole hranic, aby se zabránilo dovozu nakažené drůbeže.

Pro člověka smrtelně nebezpečný virus ptačí chřipky dosud ruské úřady potvrdily v pěti sibiřských regionech a na Urale. Nemoc již zahubila na 11.000 kusů drůbeže a dalších 127.000 kusů bylo utraceno ve snaze zabránit šíření viru. Chorobou zatím nebyli v Rusku postiženi žádní lidé.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK