Pojistné životního pojištění pokleslo o 3,3 procenta na 22,3 miliardy Kč. Propad nastal u jednorázově placeného pojistného, které se snížilo o čtvrtinu. Běžně placené pojistné vzrostlo o 10,6 procenta. V neživotním pojištění dosáhlo předepsané pojistné 38 miliard Kč a zvýšilo se tak proti předchozímu roku o procento.
Letošní stagnace trhu má podle asociace více příčin. "Poklesly úrokové sazby na finančních trzích s přímým dopadem na technickou úrokovou míru a výnosy z investic. V životním pojištění také došlo k vyčerpání potenciálu u jednorázově placených životních pojištění, které bylo v minulých letech tahounem trhu," uvedl prezident ČAP Ladislav Bartoníček.
Nelze podle něj pominout ani nárůst konkurence jiných finančních produktů. Stoupá totiž zájem o hypotéky, půjčky a spotřebitelské úvěry, jejichž následné splácení limituje jiné investice domácností.
Zpomalení růstu v neživotním pojištění přičítá ČAP mj. stagnaci cen pojištění, neboť zásadní úprava pojistného u majetkového pojištění musela být provedena po povodních v roce 2002. V pojištění průmyslu a podnikatelů pak prý nově působila i konkurence ze strany zahraničních pojišťoven v souvislosti s přistoupením ČR k EU.
Největší podíl na předepsaném pojistném v neživotním pojištění má stále pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (20,6 procenta), pojištění škod způsobených požárem a živelními událostmi (15,2 procenta) a havarijní pojištění motorových vozidel (12,9 procenta).
Největší meziroční nárůst zaznamenalo pojištění záruky (71,8 procenta) a pojištění úvěrů (37,5 procenta). Výrazněji též rostlo pojištění úrazu (16,8 procenta) a pojištění právní ochrany (9,7 procenta). Celkem bylo v prvním pololetí vyřízeno 1,120 milionu pojistných událostí, zatímco ve stejném období 2004 to bylo 1,129 milionu. Náklady na pojistná plnění klesly o 12,5 procenta, počet zaměstnanců pojišťoven klesl o 5,4 procenta.