Vít řekl, že pokud kontroly podle zákona dělá jiný orgán státní správy, tak tento dozor neprovádí ČOI. "Jsou jasně dané kompetence a měli bychom dodržovat zákony tohoto státu. S panem ředitelem (ČOI) se proto kvůli tomu příští týden sejdu a vysvětlíme si to," uvedl Vít.
Mluvčí ČOI Miloslava Fléglová ale řekla, že inspektoři mají právo se při kontrolách restaurací zaměřit i na hygienu, pokud je ohroženo zdraví či životy spotřebitelů. Inspekce může kvůli nedostatkům v provozní hygieně rozhodnout o okamžitém uzavření provozovny až na dva dny, či o zákazu prodeje. Hygienici by pak měli prověřit, zda jsou závady odstraněny, a povolit obnovu provozu.
Inspektoři ČOI, kteří provádějí intenzivní kontroly v provozovnách veřejného stravování od začátku týdne, v minulých dnech narazili na některé exotické restaurace, které nedodržovaly hygienické předpisy. Například ve středu kvůli velké špíně a nepořádku nechali zavřít egyptskou restauraci v Plzni. Stejný osud již v úterý postihl čtyři asijské restaurace v Praze, Brně a Českých Budějovicích.
Hygienici podle Víta za první pololetí zkontrolovali 23.000 stravovacích zařízení a kvůli různým prohřeškům uložili pokuty za 5,5 milionu korun. Na asijské restaurace připadlo 545 kontrol a pokuty za 520.000 korun. "Nedá se proto říci, že bychom se tomuto problému nevěnovali. Oni (ČOI) teď udělají prověrku a stejně nám to poté doručí, abychom zakročili. Je to trochu populistické," podotkl Vít.
Hygienici v září zkontrolují stav všech exotických restaurací v České republice. "Budeme postupovat společně s ČOI a prověříme hygienu všech exotických restaurací v zemi. Máme dost zákonných předpisů, abychom je přinutili k dodržování hygieny," uvedl již dříve Vít.