Komora odhaduje, že letos celkové tržby ze sklizně obilí klesnou až o 3,5 miliardy korun. "Stejné to bude i s řepkou," uvedl Veleba.
Pozdní sklizeň limituje zemědělce především v setí ozimé řepky na zhruba 350.000 hektarech v zemi. "Drtivá většina se nestihne zaset v termínu, protože už uplynul. Odhaduji, že na některých polích se to nepodaří vůbec," řekl Veleba. Plocha řepky se tak podle odhadů sníží až o 20 procent, což prohloubí problémy s obilím. "Na té ploše se pak nezaseje nic jiného než ozimá pšenice nebo jarní ječmen," dodal prezident komory.
I přes prodlevy ve sklizni a horší kvalitu zemědělci neočekávají, že obilí bude letos málo. Loni sice sklidili rekordních 8,8 milionu tun, letos prý nedostatek nehrozí. "Včetně kukuřice na zrno očekáváme, že se sklidí 7,8 milionu tun. Se zásobami z loňska to dá 8,3 milionu tun. Domácí spotřeba činí 6,3 milionu, takže obavy ze zabezpečení domácího trhu mít nemusíme," poznamenal člen Agrární komory ČR Jan Kubiš.
Ministerstvo zemědělství nepředpokládá, že zemědělcům přispěje na kompenzaci ztrát, které jim způsobilo počasí. Jak dnes řekl Hugo Roldán z tiskového odboru ministerstva, situace není až tak mimořádná. "Neuvažujeme o tom. Místy je to horší než jinde, ale celostátně to špatné není," řekl.
Zemědělcům přitom přidělávají starosti extrémně nízké ceny, které mnozí pamatují naposledy v roce 1990. Dramatický je i meziroční pololetní pokles produkce vajec o 30 procent a červeného masa o 19 procent. Rostoucí trend zaznamenala jen produkce mléka, ale ta je podle Veleby limitovaná. Dvojnásobně stoupl i dovoz ze zahraničí. Šéf komory proto vyzval ke změně vyjednaných podmínek pro české farmáře v přístupové smlouvě k EU, jež jsou podle něj nevýhodné.
Zemědělský svaz již dříve odhadl, že hrubá zemědělská produkce bude letos 67 miliard korun, tedy nejnižší za posledních 15 let. Oproti loňsku se snížila o deset miliard korun.