Zatímco loni poplatky představovaly více než třicet procent finančního zisku bank, nyní to bylo jen 28,9 procenta.
Znalci trhu podle deníku tvrdí, že končí éra, kdy si banky zvyšovaly svůj výdělek zdražováním služeb. "Letošní rok je poslední, kdy si ještě některé banky dovolily zvýšit poplatky. Konkurence a také tlak státu je donutí, aby nezdražovaly. Poplatky budou spíše klesat," řekl HN Tibor Bokor ze společnosti Wood&Company.
Podle Hospodářských novin zůstává současný podíl poplatků na finančních operacích stále vyšší než v nových zemí EU - zhruba o tři procenta. Ve starých státech patnáctky jsou příjmy z běžných poplatků výrazně nižší, protože mnohé banky v Německu, Francii či dalších zemích je klientům neúčtují, poznamenávají HN.
České banky vydělaly za první pololetí o 42 procent více než loni, celkem 22,8 miliardy, připomínají HN. S kapitálovou návratností 24 procent se řadí mezi nejvýnosnější v Evropě (například v Rakousku činí 10 procent).
Ministerstvo financí očekává od bank, že mu do úterý sdělí názor na seznam téměř devadesáti opatření, kterými by chtělo zlepšit postavení klientů finančních ústavů. Návrhy, které banky nebudou ochotny udělat dobrovolně, chce ministr Bohuslav Sobotka prosadit změnami v zákonech. Sobotka v neděli v České televizi řekl, že má do konce září vládu informovat o postavení klientů a návrzích na zlepšení konkurenčního prostředí v bankovnictví.
Ministerstvo si od opatření slibuje, že zprůhlední nabídky jednotlivých bank. Lidé by snadněji poznali, která banka jim nabízí lepší podmínky. Mezi bankami by navíc mohli přecházet rychle a s minimálními náklady. O změnách v cenících by banky měly informovat s dostatečným předstihem.
Hospodářské noviny také zjistily, že bankám přibývá zahraničních klientů. Za posledních dvanáct měsíců se počet nově zřizovaných účtů cizinců v některých bankách zvýšil přibližně o polovinu a podle odhadu několika bankéřů se může blížit dvěma stům tisícům. Hlavní skupinu cizinců tvoří Slováci. Zvyšuje se však i počet Britů, Američanů, Němců a Poláků. V posledních dvou letech také roste počet bankovních účtů, které patří Rusům, dodávají HN.