Index Nikkei 225 si odepsal 129,65 bodu a den uzavřel slabší o 1,04 procenta na 12.309,83 bodu. Širší index Topix klesl o 1,09 procenta na 1258,64 bodu.
Investoři se začali zbavovat hlavně akcií nejznámějších vývozců, k nimž patří třeba společnost Canon. Výprodeji neunikly ani akcie leteckých společností a přepravních firem, na které zase doléhají vyšší ceny pohonných hmot.
"Výstupem na 70 dolarů za barel vstoupily ceny ropy do nové fáze," podotýká ředitel akciových obchodů v makléřské společnosti Nozomi Securities Takahiko Murai. Drahá ropa může podle něj silně uškodit i čínské ekonomice, která je spolu s americkou tahounem celosvětového růstu.
S technickými problémy se dnes potýkal trh Jasdaq Securities Exchange, což je obdoba amerického Nasdaqu. Trh, na němž se obchodují převážně akcie nových a rychle rostoucích firem, byl v ranních hodinách zcela mimo provoz. Později se problémy podařilo odstranit, hodnota indexu ale zůstala beze změn.
K jihovýchodnímu pobřeží Spojených států se blíží hurikán Katrina. Nejohroženější je město New Orleans ve státě Louisiana, nebezpečí ale hrozí i obyvatelům dalších přilehlých oblastí. Na americkém pobřeží Mexického zálivu je soustředěna zhruba čtvrtina celkové produkce ropy a zemního plynu v USA.
Na devizovém trhu se snižuje kurz dolaru, kterému také škodí hlavně drahá ropa. Dolar ztrácel vůči naprosté většině hlavních světových měn, kvůli ztrátám na akciovém trhu v Tokiu ale zpevnil vůči japonskému jenu. Obavy ze zpomalení hospodářského růstu také přiživují spekulace, že by Američané mohli dříve zakončit nynější sérii zvyšování úrokových sazeb.
V závěru obchodování se dolar k euru prodával v kurzu 1,2323 USD, a oslabil tak z předchozích 1,2318 USD, kde byl v pátek. Vůči japonskému jenu zpevnil na 110,35 z pátečního kurzu 110,05 JPY a euro k jenu zvýšilo kurz na 136,04 ze 135,58 JPY.