CVVM: Spokojenost Čechů s ekonomikou v pololetí výrazně stoupla

29.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 29. srpna (ČTK) - Spokojenost Čechů s ekonomickou situací země se od letošního ledna výrazně zvýšila a je nejvyšší za poslední dva roky. V letošním červenci povaľovalo ekonomickou situaci v ČR za dobrou 12 procent lidí, o půl roku dříve takto smýšlelo devět procent lidí a v lednu 2003 sedm procent lidí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Ze čtyř středoevropských zemí dali Češi své ekonomice relativně nepříznivější hodnocení. Obecně ale podle CVVM převaľují kritické názory nad příznivým míněním. Kromě 12 procent spokojených v Česku povaľuje 41 procent ekonomiku za špatnou a 46 procent ji charakterizuje jako "ani dobrou ani špatnou". V lednu 2003 ji za špatnou označilo 49 procent dotázaných a 43 procent zaujalo neutrální postoj.

O něco hůře ekonomickou situaci hodnotí Maďaři, u kterých se podíl kritických vyjádření blíľil jedné polovině (48 procent), zatímco pozitivní hodnocení uváděl v průměru pouze jeden člověk z dvaceti. Více neľ polovina nespokojených se stavem domácí ekonomiky se objevila na Slovensku i v Polsku.

Obyvatelé všech čtyř zemí se téměř shodují v odhadu nejbliľšího ekonomického vývoje. Většina očekává, ľe se situace nezmění. V kaľdém státě však zhruba pětina lidí očekává zlepšení. Nejoptimističtější jsou přitom Češi.

Průzkum CVVM rovněľ odhalil, ľe Češi jsou také nejspokojenější s ľivotními podmínkami svých domácností. Zhruba třetina Čechů je povaľuje za dobré, v Maďarsku takto smýšlí 12 procent lidí, v Polsku 26 procent a na Slovensku 20 procent lidí.

Proti předchozímu průzkumu CVVM z února 2004 znatelně přibylo Čechů, kteří pociťují nedostatek peněz na zdravotní péči, zdravotní pomůcky a léky. Zatímco loni v únoru pociťovalo nedostatek peněz 34 procent dotázaných, letos v červenci to bylo jiľ 40 procent.

Průzkumu CVVM se na přelomu června a července zúčastnilo 1069 Čechů starších 15 let. Srovnatelné průzkumy se uskutečnily také na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK