Obchodníci spojovali sestup s vývojem zahraničních burz, které srážely rekordně vysoké ceny ropy či hurikán Katrina pustošící americká města. "Pod dojmem negativního sentimentu na zahraničních akciových trzích, způsobeném zejména dalším růstem světových cen ropy, i česká burza zahájila poslední prázdninový týden korekcí růstového trendu," shrnul vývoj Milan Ježek z makléřské firmy Cyrrus.
Ráno přitáhl pozornost Unipetrol, který zahájil obchody více než šestiprocentním propadem. Na konci dne ale vykazovala největší oslabení o 1,17 procenta na 3207 korun Komerční banka. Konkurenční Erste Bank si pohoršila o 0,9 procenta na 1315 korun.
Unipetrol sestoupil o 0,95 procenta na 192,45 koruny. Reagoval tím podle očekávání trhu na schválení ceny, za kterou bude nový majitel většinového podílu polský PKN Orlen odkupovat zbylé akcie. PKN uspěl u Komise pro cenné papíry až z opakovaně navýšenou cenou 139 korun. Menšinovým vlastníkům se ovšem nabídka nelíbí.
Atlantik zopakoval, že nabídka PKN je neadekvátně nízká s ohledem na fundamentální hodnotu Unipetrolu, příznivý vývoj jeho ziskovosti či tržní ocenění konkurentů v odvětví. Odkupní cena je výrazně nižší, než za kolik samotná PKN zaúčtovala akcie Unipetrolu ve vlastním účetnictví, což bylo 205 korun, uvedl Jan Schiesser z Atlantiku.
Z dalších podniků ztratil ČEZ 0,32 procenta na 585,3 koruny. ČEZ předložil vládě nabídku na koupi 56procentního podílu v Severočeských dolech, čímž by navýšil svůj 37procentní podíl v této společnosti. Cenové podmínky nebyly zveřejněny. Akcie Telecomu zůstaly beze změny na kurzu 456,1 koruny.
Celkové obchody s akciemi se snížily hlouběji pod letošní průměr na 2,2 miliardy korun z pátečních 2,9 miliardy korun. Podle obchodníků se projevila neúčast londýnských obchodníků kvůli jejich státnímu svátku.
Celkový objem obchodů: 2,328 miliardy Kč
- akcie: 2,243 miliardy Kč
- dluhopisy: 0,085 miliardy Kč
- obchodní systém: 0,682 miliardy Kč
- ostatní obchody: 1,646 miliardy Kč