Česká republika s minimální mzdou 7185 korun (cca 235 eur) se pohybuje v dolní části tabulky, těsně pod Tureckem (240), které je ovšem dosud kandidátskou zemí.
Institut minimální mzdy zná 18 z 25 zemí EU. Eurostat si na mušku vzal i tři kandidátské státy a USA, kde federální minimum činí v přepočtu 666 eur, i když některé americké státy mají tuto laťku výše.
Vůbec nejnižší minimální plat podle údajů k letošnímu 1. lednu pobírají Rumuni (72 eur), těsně předstižení Bulhary (77). Po Lotyších a Litevcích následují na páté příčce od konce Slováci (145), Estonci, Poláci, Maďaři, Češi a Turci.
Do další skupiny států, v nichž se minimální mzda pohybuje v rozmezí mezi 437 až 668 eury, se dostali dva nováčci, Slovinsko a Malta, jakož i Portugalsko, Španělsko a Řecko. Na více než 1000 eur si přijdou i ti nejhůře placení zaměstnanci v Irsku, Francii, Británii, Belgii, Nizozemsku a Lucembursku.
Rozdíl 1:13 v minimální mzdě v EU se však rázem ztenčil na poměr jedna ku pěti, jakmile statistici přepočítali nominální sumy podle kupní síly domácností.
Nejhůře placení Rumuni tak brali ekvivalent 219 eur, Lotyši 283, Američané 798 a Lucemburčané 1293 eur. Pořadí na žebříčku se však příliš nezměnilo, jen Slováci (343) předstihli Estonce, Slovinci Španěly a Turci (599) nejenže zvětšili odstup od Čechů (470), ale i předstihli Portugalce (582).
Z hlediska vývoje životní úrovně na základě srovnání růstu minimální mzdy s růstem spotřebitelských cen v posledních letech Eurostat ocenil zlepšení v ČR, Estonsku, Lotyšsku, na Maltě, Nizozemsku, Británii a na Slovensku. Naopak v Belgii, Řecku, Španělsku, Francii, Irsku, Maďarsku, Polsku a Portugalsku se situace v posledních letech relativně zhoršila či zůstala neměnná.
Podíl pracovníků pobírajících minimální mzdu se v EU značně liší: zatímco na Slovensku, Španělsku, Maltě, Británii, Česku či Nizozemsku nejde o více než o tři procenta ze všech zaměstnanců na plný úvazek, na Litvě nejmenší plat pobírá desetina pracovníků, ve Francii více než 13 procent a v Lucembursku téměř 17 procent pracovníků. Minimální mzdu obvykle častěji pobírají ženy než muži, s výjimkou Maďarska a Lotyšska.