Větším tempem plyn podraží těm, kteří jej spotřebovávají více. Modelová východočeská domácnost, která žije v rodinném domku a zemní plyn používá na topení, ohřev vody a vaření, zaplatí při stejné spotřebě za rok asi o 4700 korun více. Domácnost se spotřebou plynu pouze na vaření s ročními výdaji zhruba 1300 korun korun zaplatí ročně přibližně o 125 korun více.
Celkově plyn pro všechny kategorie odběratelů zdraží o téměř 20 procent. Maloodběratelé zaplatí od července o 20,1 procenta více, spotřebitelé v kategorii střední odběr o 20,9 procenta více. Velkoodběratelům úřad ceny od ledna nereguluje, ti si je domlouvají s dodavateli.
Důvodem zdražení je podle místopředsedy úřadu Blahoslava Němečka růst předací ceny dodávky plynu od RWE Transgas regionálním distribučním společnostem o 27,6 procenta. Ceny reagovaly na letošní nepříznivý vývoj cen lehkých a těžkých topných olejů na světových trzích. Ty reagovaly na ceny ropy, která zdražila od začátku roku o více než 60 procent.
Pokud cena ropy nezačne klesat, není možné podle Fiřta očekávat zlevnění tuzemského plynu. K možné úpravě cen od ledna příštího roku předseda uvedl, že je možné očekávat další nárůst cen. Ne však tak dramatický jako od října.