"Vyloučení z významného tendru v rámci privatizace polského chemického průmyslu považujeme za první hmatatelný důsledek negativní publicity, která je proti nám v polských médiích nyní vedena," uvedl šéf Agrofertu Andrej Babiš. Klíčový dokument tendru, investiční plán, firma předložila 9. srpna. To je den poté, co polský deník Rzeczpospolita zpochybnil privatizaci českého holdingu Unipetrol, která souvisí i s Agrofertem.
Podle polského deníku nový majitel Unipetrolu, polský koncern PKN Orlen, uzavřel ještě před privatizací se skupinou Agrofert nevýhodnou dohodu o prodeji části podílů v pěti podnicích. Poté přišel se zprávou, že PKN aktiva neprodá a raději zaplatí pokutu. Vše doprovodil podezřeními z korupce při privatizaci. Investici PKN do Unipetrolu vyšetřuje krakovská prokuratura.
Deník Rzeczpospolita tak prý odstartoval kampaň, která očerňuje Agrofert. "Nemůžeme se bohužel zbavit dojmu, že ona kampaň má právě tento účel - zhoršit naše postavení v polské privatizaci," poznamenal Babiš.
Agrofert se domnívá, že v tendru na ZAK podal kvalitní nabídku. "Do náročného privatizačního projektu jsme investovali prostředky v řádech milionů korun, které jsou nyní ztraceny," podotkl Babiš. "Chystáme se požádat polskou stranu o podrobnější informaci o příčinách, které ji vedly k rozhodnutí vyloučit nás z tohoto tendru," uvedl ředitel pro strategii skupiny Agrofert Jan Kadaník.
Tendr organizuje státní akciová společnost Nafta Polska, která spravuje také státní podíl v PKN Orlen.
Polská vláda se pokoušela ZAK privatizovat již v roce 2001. Skupina Agrofert reprezentovaná společností Deza se tehdy dostala až do finále tendru. Druhým finalistou byl polský koncern PKN Orlen. Těsně před vyhlášením vítěze však polská vláda privatizaci zrušila. Nyní se rozhodla podnik prodat znovu. O konečném vítězi má být rozhodnuto na podzim.